Sağlık

10 SANİYEDE SONUÇ VEREN KOVİD-19 TESTİ ANKARA’DA GELİŞTİRİLDİ

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM) Türk araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir antijen testi ile pozitif vakalar yüzde 99 doğrulukla 10 saniyede tespit edilebiliyor.

Türk bilim adamları tarafından Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM) geliştirilen yeni bir antijen testi ile pozitif vakalar 99 saniyede yüzde 99 doğrulukla tespit edilebiliyor. UNAM Baş Araştırmacısı Dr. Buland Ortach ve ekibi tarafından geliştirilen nanoteknoloji tabanlı teşhis, geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen Bilkent Mezuniyet Töreni’nde modern İstanbul’un açılışında ilk testi geçti. Etkinliğe katılmadan önce binlerce katılımcıya daha güvenli bir ortamda etkinliğe katılmaları için antijen testi yapıldı. Ortach, dünya genelinde pek çok Kovid-19 tanı testi geliştirildiğini kaydederek, bu testin en hızlı ve 10 saniyede rekor sonuç veren test olduğunu söyledi. Ukrayna ve Almanya gibi birçok ülkeden teşhis test kitleri ve cihazlarına şimdiden talep var.

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasıyla çalışmaya başlayan nanoteknoloji tabanlı yeni test kiti Diagnovir, 8 aylık bir emeğin ürünü olan yerli bir marka olarak dünya tıbbi cihaz sektörünü tanıttı. Bir test kiti ve ekipmanı geliştiren bir ekibe liderlik eden bir UNAM öğretim üyesi. Buland Ortach, bu yeni ürünün, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK 6550 sayılı Kanun desteğiyle UNAM altyapısında uygulanan bir proje olduğunu kaydetti. Cihaz geliştirme. Nisan 2020’de ağızdan tampon çıkarılarak başlayan bu projede, varsa virüs taşıyıcı sıvıya geçer ve daha sonra bu sıvının çok küçük bir numunesi test kitine yerleştirilir, bu bir antijendir. test kiti, birkaç prob ile virüs yüzeyine yapıştırılıyor.Gerekli sinyalleri alarak tespit etmeye çalışıyoruz” dedi.

Yurtdışına götürmeye başlayacak

Yüzde 99 doğrulukla yeni nanoteknoloji tabanlı teşhis sistemi, bir virüs varlığında parlamanın rengini değiştiren ve böylece virüsleri yüksek seçicilikle tespit eden optik tabanlı bir teşhis mekanizması üzerinde çalışır. Ağız mukozasından alınan numune özel bir solüsyonda karıştırıldıktan sonra patojen tespit çipine aşılanır. Eğer ortamda virüs varsa, bir biyosensör cihazı tarafından floresan sinyali alınır ve virüsün varlığı yüksek doğrulukla tespit edilir. PCR testinde olduğu gibi ağzın ve burnun derin bölgelerinden smear almak yerine ağızdan tükürük örneği alınması da testin pratikliğini arttırmaktadır. Ortach, hem test kiti hem de cihaz için Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurudan olumlu sonuç aldıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi. Ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), cihazın tıbbi cihaz olarak onaylandığını duyurdu. O zamandan beri Bilkent Üniversitesi Ticaret Şirketi ile birlikte kullanıyoruz. Gerek ticari kuruluşlar gerekse toplu etkinlikler için farklı ülkelerden ekipman ve test kitlerine talep başladı. Örneğin, bazıları Spor Kulüpler tarafından düzenlenen toplu etkinliklerde kullanılabilir.

Daha az hata payı ile PCR’den farklı çalışır

PCR testlerinden farklı olarak, tanısal virüs antijen testi, numune replikasyonuna değil, gelişmiş optik yöntemlerle virüsün varlığına veya yokluğuna dayanır. Ancak PCR testinin mantığı şudur ki bir örnek alırsınız, bir virüs varsa onun zarını (zarını) kırın ve ardından genetik yapısını bulup çoğaltmaya çalışın (tekrar edin). Gerekli optik sinyalleri alabilmek için çok iyi çarpmanız gerekir. Bazen kullandığınız kimyasallardan dolayı veya yeterli multiplexing yapmadığınız için yanlış sonuçlar verebilir. Testimizde bunlara sahip değiliz. Bunu virüsün yüzeyindeki belirli noktalara tam olarak yapıştırarak yapıyoruz. Buradaki avantajımız bu, çoğullama sırasında oluşabilecek hataların önüne geçiyoruz. Ancak burada ayrı bir soru ortaya çıkıyor, evet, bu virüsü düzgün bir şekilde ilişkilendirebilir misiniz? Bunu kontrol testleri ile gösteriyoruz. Kontrol grubunda ise Covid-19 gibi ağızda olabilecek diğer virüsleri deniyoruz. Çünkü o da onlarla bağlantı kurabilir. Ama bizim proteinimiz çok spesifik, sadece Covid-19’a bağlanabiliyor ve biz onu bu şekilde ayırt edebiliyoruz.

Virüsün varlığı PCR’den önce tespit edilebilir

Yaklaşık 10 saniyede sonuç veren bir teşhisin piyasada bulunan antijen testleri arasında en hızlı test sistemi olduğunu söyleyen Dr. İlk kez geliştirdikleri bu testi Bilkent Üniversitesi mezuniyet töreninde kullandıklarını anlatan Ortach, sözlerini şöyle tamamladı: Modern İstanbul’un açılış töreninde de kullanıldı. Olaylara gelenler toplu halde hızlıca sınandı. Olumlu değerlendirdiğimiz kişilerin önümüzdeki günlerde PCR testinin pozitif çıktığını tespit ettik. Bilkent Üniversitesi etkinliklerinde hem öğrencilerden hem de velilerden HES kodlarının kayıtlarını tuttuk ve etkinliği takip ettiğimizde sonuçlarımızın tutarlı olduğunu gördük. Etik Kurul tarafından yapılan bir çalışma sırasında hastanede yatan hastaları izledik. Testimiz ne zaman virüs tespit edebilir, PCR bu tespiti ne zaman yapabilir, testimiz ne zaman negatif olur, pozitif PCR ne kadar sürer? Bunu araştırdık. Test kitimizin PCR öncesi virüsün varlığını tespit edebildiğini gördük. Hastalık geçtikten sonra, doktorlar onayladıktan sonra test yaptığımızda artık negatif çıktığını gördük ama PCR hala pozitif çıktı. Antijen test kitleri ve sistemleri dünya çapında birçok kuruluş tarafından üretilmektedir. Piyasadaki test kitinden çok daha hızlı olduğunu söyleyebilirim, bu bir rekor, biliyoruz. Bu kayıt bize aittir.

Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 testi sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 testi sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 test sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 testi sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 testi sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 testi sonuçları 10 saniye
Ankara'da Kovid-19 testi sonuçları 10 saniye

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu