Sağlık

14 binin üzerinde kovid hastasını iyileştiren Prof. Dr. Özkaya: ‘Aşı emniyet kemeri gibi’

14 binden fazla hastayı tedavi eden Prof. Dr. Özkaia: “Aşı emniyet kemeri gibidir”

“Yoğun bakım hastalarımızın %80’i aşısız ve dozsuz”

Samsun – göğüs hastalıkları uzmanı 14.000’den fazla Covid-19 hastasını iyileştirdiğini söylüyor. Prof. Şevket Özkaia, “Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 80’i aşılanmamış ve dozları atlanmış. Aşı kemer gibidir. Canlandırır.”

Covid-19 sürecinin başlamasından bu yana 14 binden fazla hastayı iyileştiren Prof. Dr. Şevket Özkaya, yerli aşının bulunmasıyla vatandaşların aşı konusundaki tereddütlerinin giderilmesi gerektiğini kaydetti. 10 gündür aşılanmamış 30 yaş altı 2 hastada akciğer tomografisini paylaşan Prof. Dr. Özkaia gerçeği ortaya çıkardı.

Aşının emniyet kemeri gibi olduğunu söyleyen Özkaia, “Özkaia” dedi. Aşıların son kullanma tarihinin geçtiğini biliyoruz Birkaç ay önce bir doz aşısını (Çin) tamamlayan kişilerin akciğerlere geldiğini görüyoruz. Halen koğuşta bulunan hastalarımız aşıları olmamış veya aşıları tamamlanmış kişilerdir. Bizi ciddi hastalıklardan korur. Aşı emniyet kemerine benzer. canlanacak. Ana şey kurallara uymaktır. “- dedi.

“Pişman olan hastalar”

Özkaia, aşı olmayan ve akciğer hastalığı olan 30 yaşındaki hastaların durumunu anlattı. Özkaia, “Hastalar ve yakınları her zaman merak ediyor: Hastalarının nasıl olacağını okuyorlar. Ferritin, d-dimer ve CRP gibi parametrelerin ne olduğunu anladılar ve hastalarını kaybetme nedenlerini hep yükseklere bağladık. Ama şimdi söyleyebilirim ki Covid alırsanız, aşı olmanız prognozunuzun yani hayatta kalıp kalamayacağınızın tek göstergesidir. hastayı kaybetme riski olduğu için aşı olmayacağından korkuyoruz.Bu korkuyu yaşamayın ve sevdiklerinize vermeyin.Bunu yapmaktan korkun.2 yaşında 2 hastayı gösteriyorum.Aşısı yapıldı. çeşitli nedenlerle ve Kovid’e yakalanmış 30 yaşında akciğer tutulumu ile gelen hasta. 10 gündür ciddi akciğer tutulumu vardı. Solunum yetmezliği gelişti ve tedavi bölümünde yoğun bir şekilde yatış gerekti. Ciddi bir akciğer sorunu yaşadık. E. Parçalanma. Şimdiye kadar bu hasta hayatta kaldı ve hayatta kaldı. Neyse ki, bu hasta hayatta kaldı. Çok üzgündü. “Keşke bir mola verseydim” dedi. “Aşıdan sonra abone olduk” dedi.

14 binden fazla hastayı tedavi eden Prof.  Dr. Özkaia: Aşı kemer gibidir

14 binden fazla hastayı tedavi eden Prof.  Dr. Özkaia: Aşı kemer gibidir

14 binden fazla hastayı tedavi eden Prof.  Dr. Özkaia: Aşı kemer gibidir 14 binden fazla hastayı tedavi eden Prof.  Dr.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu