Magazin

17’inci Venedik Mimari Bienali: Küllerinden Yeniden Doğmak!

Ana misyonu Beyrut Mimari İmar olan etkinlikte mimarlar, mühendisler ve sanatçılar bir araya gelerek bilgi ve proje paylaşımı yapacak.

Ana misyonu Beyrut Mimari İmar olan etkinlikte mimarlar, mühendisler ve sanatçılar bir araya gelerek bilgi ve proje paylaşımı yapacak.

Uluslararası Mimarlar Birliği ve UNESCO himayesinde Beyrut Yeniden Gelişiminin Zorlukları Üzerine Uluslararası Forum!

Beyrut limanındaki bombalamanın ardındaki felaket LübnanTürkiye’nin yıllardır içinde bulunduğu insani, ekonomik ve siyasi krizi gözler önüne serdi.

Uluslararası mimarlar ve sanatçılar, Beyrut şehrinde bir yardımcı operasyonu düşünmek ve somut girişimleri harekete geçiren uluslararası bir değişim platformu yaratmak için birleşmeyi seçtiler.

14-15 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında aşağıdaki konular etrafında dört oturum planlanmıştır.

– Yerel ve uluslararası girişimlerin yeniden yapılandırılması ve çeşitlendirilmesi.

STK’ların ve diğer derneklerin şehrin stratejik planlama çerçevesindeki rolü ve sahadaki eylemlerinin önemi.

Şehir, liman ve deniz arasındaki ilişki: Fikir birliği nasıl yönetilir, gelecekteki etkinlikleri desteklemek için yeni fırsatlardan yararlanmak için ne gibi çözümler düşünülebilir?

“Kayıp Evler” Geleceğin Mimarisi: Somut Olmayan Mirası, inşa edilmiş miras kadar önemli olan bir Şehir Nasıl Yeniden İnşa Edilir? Topluluk bağlantıları birden çok sosyal, etkinlik ve kültürel bileşen tarafından nasıl tanımlanır?

Tabanlıoğlu Mimarlık da yayında!

Türkiye adına Tabanlıoğlu Mimarlık’a katılan Melkan Gürsel; Tecrübemiz ile ülkemizi uluslararası platformda temsil etmekten mutluluk duyuyoruz. Beyrut’un yeniden yapılandırılması ve restorasyonuna yönelik karar odaklı ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlar geliştirerek önemli kararlar alacağımıza inancımız tamdır.

Mimari firmalar arasında şunlar sayılabilir: Vasconi Architecture’dan Thomas Shinko, RPBW (Renzo Piano Building Workshop), Architecture Studio, Lina Ghotmeh Architects, Sylvia Yammine Architects, Tabanlıoğlu Mimarlık ,stanbul, Atelier J. ve S Tabet

Beyrut küllerinden kurtuluyor!

Kapanış Konferansı, Lübnan’ı ve uluslararası toplumu, yerinde eylemi desteklemeye devam etmek ve paydaşları tarafından kabul edilen bir ana planın parçası olarak uzun vadeli bir yeniden yapılanma programı başlatmak için harekete geçirecektir.

San Clemente Kempinski Selim Uyar’da çalışıyor

Bağışçıları teşvik etmek amacıyla, Selim Uyar’ın ev sahipliğinde San Clemente Kempinski Sarayı’nda muhteşem bir ortamda hayır yemeği ve gala gecesi düzenlenecek.

Sergi, uluslararası sanatçıların cömertliği sayesinde düzenleniyor.

Bu iki etkinlik sırasında toplanan para, geleceğin mimarlarını eğitmekten sorumlu olan ve gönüllülerden oluşan bir ekibin çalışmasıyla şehrin yeniden inşasında güçlü bir şekilde yer alan Lübnan Sanat Akademisi ALBA’ya bağışlanacak.

Konferanslar, başta Hedva Sir, Cohen Vanmechellen, Ozge Gainidin, Rudy Rahme, Yara Lapidus ve Krista Kim olmak üzere hayatın her kesiminden sanatçılar, görsel sanatçılar, müzisyenler ve şairlerin konuşmalarıyla sona erecek.

Dev boy “Zümrüt Anka” Türk heykeltıraş Özge Ganaidan

Kuruluşun küratörü Aiten Mirzoeva’nın davetlisi olarak sanatçı Özge Günaydın’ın NFT projesi tarafından hazırlanan NFT 2 metre yüksekliğindeki heykeli ve etkinliği ile katıldığı forum, sanatsal yönü ile de göz dolduruyor. Mitolojide küllerden dirilişi temsil eden zümrüt olan anka kuşu, uluslararası dilin bir simgesidir. Heykelini Beyrut bombalamasında hayatını kaybeden 218 kişiye ithaf eden sanatçı, aynı sayıda tüyü heykelin üzerine yerleştirecek ve dev heykelini Venedik’te yayınlayacak. Aynı sembolle NFT projesini de dijital ortamda yaratan Gezge Günaydın, projeye katılmaktan ve katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dijital proje ise Gala Gecesi’nde üç boyutlu bir gösteri ile izleyiciyle buluşacak.

Kaynak: Özgürlük

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu