Teknoloji

2 bin hastanın değerlendirildiği araştırma, aşının önemini ortaya çıkardı

2 bin hastanın değerlendirildiği çalışma, aşının önemini ortaya koydu.

2 bin hastanın değerlendirildiği çalışma, aşının önemini ortaya koydu.

Yoğun bakımda kalış süresinde ve hastalığın ciddiyetinde aşının önemi nokta prevalans çalışması ile ortaya konmuştur.

pelerinler Kamu hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinden sorumlu doktor Dr. Aicha Gümüş:

“80 yaşında evde oksijen kullanan bir KOAH hastam var, 2 doz aşı ile geldi ve ben bu hastayı 4 gün işe götürdüm”

“Aşısız yoğun bakıma gidenler ‘Biz yaptık siz yapmayın’ diyor.

Cape State Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ramazan Gürkan:

“Bence aşı artık milli bir görev”

ANTALYA – Mermer Üniversitesi öğretim üyelerinin koordinasyonunda Türkiye’deki birçok yoğun bakım ünitesinde eş zamanlı gerçekleştirilen nokta prevalans araştırmasının sonuçları ve Türk Göğüs Derneği’nin Covid-19 yoğun bakım ünitelerinde yaptığı ayrı bir çalışmanın sonuçları bir kez daha ortaya çıktı. aşının önemi. Yaklaşık 2.000 vakanın değerlendirildiği çalışmalarda vakaların büyük çoğunluğunun aşısız olduğu saptanmış, ek hastalıkları ile yoğun bakıma alınan aşılı hastaların kısa sürede servise nakledildiği tespit edilmiştir.

Son zamanlarda yapılan iki araştırma, Türkiye’de korona virüsle mücadelede en büyük silahın aşı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Marmal Üniversitesi Yoğun Bakım Eğitmenlerinin koordinasyonunda Türkiye’deki birçok yoğun bakım ünitesinde eş zamanlı olarak yürütülen ortak prevalans çalışmasında ve Türk Göğüs Derneği’nin ayrı bir çalışmasında yaklaşık 2.000 vaka incelenmiştir. Yapılan çalışmalar yoğun bakım ünitesindeki vakaların aşılı olup olmadığını, hastalığın ciddiyetini, aşılı ve aşısız hastaların yoğun bakım ünitesindeki süreçlerini göstermiştir. Sonuçlar aşının virüs üzerindeki etkisini ortaya koydu.

“Yoğun bakıma genç ve aşıları tam olanlar dışında kimse gelmiyor”

Cape Town Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden kaldırıldı. Dr.’a Cape Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Başkanı Dr. Ayhan Varol, Dr. Aicha Gümüş, çalıştığı pandemi hastanelerinden biri olan Cape State Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesindeki tıkanıklığı bildirdi. Toplam 76 hasta için 11 yoğun bakım ünitesinde 70 pozitif PCR testi ve 6 şüpheli akciğer tespiti vakası var. Aicha Gümüş, bu kişilerin yüzde 80’inin aşı olmadığını, yüzde 20’sinin ise tek doz aşı yaptıran veya birçok ek hastalığı olan kişiler olduğunu söyledi. Gümüş, “Bir doz aşının yeterli olduğunu düşünenler var. Tek doz aşı gerçekten yetersiz koruma. Kalan %20’nin yarısı tek doz aşı. İki ile gelenler” dedi. aşı dozlarında çok fazla ek hastalık var ve korona virüsü kapmıyorlar.Yoğun bakıma gelenler genç ve aşıları tam olanlardır” dedi.

“Yoğun bakımda kalış süresi, hastalığın şiddeti ve şiddeti kesinlikle azalacaktır”

Türk Göğüs Derneği ve Türkiye’nin tüm yoğun bakım üniteleri, Kepes Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan oruç tutan iki ayrı bilimsel çalışmaya katıldı. Ayhan Varol’a katıldığını söyleyen Dr. Gümüş, bu noktanın sonuçlarının aşı korumasını gösterdiğini açıkladı. Gümüş dedi ki:

“Türk Göğüs Derneği, hastanemizin göğüs hastalıklarından Dr. Ayhan, aşı çalışmasına katıldık ve çok yüksek oranda hasta değerlendirdik. Aşı yapıldığında şiddeti kesinlikle düşüyor. Mesela benim bir vakam vardı. 80 yaşında evde oksijen kullanan bir KOAH hastası bana 2 doz aşı ile geldi ben bu hastayı 4 gün işe götürdüm onların ek bir hastalığı bile yok bende bu hastalığım var hastaları koğuşa götürmedim ve onları kaybettim. Arıların aşılı veya aşısız olduğu, kaç doz aşı yapıldığı ve hastalığın şiddeti. Baktığımız zaman gerçekten gözümüzün önünde gerçek var. Aşı durumunda hastalığın şiddeti azalır. Hasta aşısız ise hastanın PaO2/FiO2 oranı çok düşüktür. Bunun nedeni, aşı durumunda vücudun daha önce yapması gerekeni hatırlaması ve çökmemesidir. Silahları önceden savaşmak için hazırladığı için çok çabuk üstesinden gelir. Ancak birdenbire daha önce hiç tanımadığı bir virüsle karşılaştığında, vücudu aniden çökebilir. ”

“Aşı Bog değil”

Doktor tarafından aşının önemine dikkat çekildi. Aicha Gümüş, “Bu aşı bir öcü değil, insanları felç etmiyor ve kısırlaştırmıyor. Bu aşı sadece insanları koruyor. Bu aşının işe yaradığını gördük.

“Aşısız yoğun bakıma gidenler ‘Biz yaptık siz yapmayın’ diyor.

Yoğun bakımda aşısız vakalarla diyaloğa gelince, Gümüş, “Yoğun bakımda aşısız hastalara ‘Niye aşı olmadınız’ dediğimizde ‘Biz yaptık, siz yaptırın’ diyorlar. değildi.’ “Önce aşı olun” dedi.

“Aşı artık milli bir görevdir”

Cape State Hastanesi Başhekimi Op. Ramazan Gürkan, Delta varyantlı vaka sayısında artışa dikkat çekti. Yoğun bakım ve servis doluluk oranlarındaki artışa işaret eden Gürkan, bu hastaların yüksek aşılı aşısız vatandaşlar olduğunu söyledi. Gürkan, aşının önemine vurgu yaparak, “İnvaziv tedavi görenlerin sayısı çok. Çok nadir de olsa aşı olmalarına rağmen ölmeleri mümkün ama bunlar yaşlılar ve ek hastalıkları olan kişiler. Ancak neredeyse hiç “Aşısı olan ve yoğun bakımda olan ve herhangi bir hastalığı olmayan hasta var.” Bu pandemi sırasında ölümcül bir hastalık. Elimizde böyle güzel bir imkan ve böyle güzel bir silah varken kullanmamamız inanılmaz. “Aşılı hastalarımızın yoğun bakım ünitesine girmeleri çok çok nadirdir. Kronik hastalıkları ve yandaş hastalıkları yoksa yoğun bakıma alınmaz ve hafif atlatılır, tedavi edilir ve taburcu edilir. Bu sosyal bir durumdur. sağlık sorunu.Kendimizi düşünmüyorsak sevdiklerimizi, ailemizi düşünmeliyiz.Hepimizin birbirimize karşı sorumlulukları var aşı değil, bence artık bir vatan görevi gibi.Yani askerlik gibi. bizim için kutsal olan “Aşı bir görevdir çünkü herkesin birbirine karşı sorumluluğu vardır. Can kaybını önleyen silahları kullanmamamız gerçekten üzücü bir durum. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum” dedi. dedim.

2000 hastayı değerlendiren bir çalışma, aşının önemini ortaya koydu.
2 bin hastanın değerlendirildiği çalışma, aşının önemini ortaya koydu.
2000 hastayı değerlendiren bir çalışma, aşının önemini ortaya koydu.
2000 hastayı değerlendiren bir çalışma, aşının önemini ortaya koydu.

Kaynak: Haber Ajansı / Suat Metin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu