Ekonomi

7. Makine Halısı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi

GAZİANTEP (İHA) – 7. Halı Tasarım Yarışması Kazananları Ödüllendirildi

GAZİANTEP – Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu ve Gaziantep İl Milli Eğitim ve Halı Tasarım Derneği işbirliğinde düzenlenen 7. Halı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

7. Halı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenler için GAİB Hizmet Binası’nda ödül töreni düzenlendi. Gaziantep Valisi David Giul, yarışmaya katılan tasarımcıları tebrik etti. Vali Gazi yaptığı konuşmada, “Gaziantep rutinin dışına çıkma konusunda büyük bir başarı elde etti. Anadolu’daki diğer şehirlerden farklı olarak Gaziantepli girişimci malları çantasında bırakıp açık hesap mallarını binlerce kilometre uzağa bıraktı. Üretimde yapılmıştır.O zaman hem mevcut hem de ek işleri korumalıyız, bir adım atmalıyız.Ayrıca rutinin dışına çıkmak gerekiyor.Her birimizin oynayacağı bir rol var.Bu tasarım yarışmasında bir ölçüde , Varlığımızı sürdürmek ve rekabet avantajımızı sürdürmek için, Halı ustalarımız ve tasarımcılarımızın hocalarımızın desteği ile desteklediği çalışmalar olacaktır. Tasarım çok önemlidir. Eğitim kadrosu tasarımın kendisi kadar önemlidir. öğrencilerimiz, meslek okullarımız ve üniversitelerimiz. Yarışmaya katılan tüm tasarımcılarımız ve öğretmenlerimiz” dedi.

“Her alanda yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor”

Tasarımcıları tebrik ederek konuşmasına başlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üretim ve ihracatın önemine vurgu yaparak, “Çalışkan ve azimli olan yaşadığımız coğrafyada iş yapabilir. Bu coğrafyada ekmek yapmak zorundayız bu coğrafyada birlik olup güç birliği yapmak zorundayız Yüksek teknolojili bir sektöre geçmeliyiz .Kaşını yakalıyor, Avrupa’ya ne kazanıyorsa onu gönderiyor.Yapalım mı? ”Bir an önce yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor. Bu yüzden örnek bir fabrika kuruyoruz, verimliliği artırıyoruz, dijitalleştiriyoruz, yazılım ve donanımımızı artırıyoruz” dedi.

“Halı 2020’de 173 ülkeye ihraç edildi”

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Gaziantep ve TürkiyeFirma adını dünyaya tanıtan ve ciddi bir marka ürün haline gelen halıların 2020 yılında 173 ülkeye ihraç edildiğini söyledi. Başkan Kaplan, sektöre genç yetenekleri kazandırmak istediklerini belirterek, “Hepinizin bildiği gibi bölgemiz, özellikle Gaziantep, son dönemde yaptığı önemli yatırımlarla otomobil halısı üretim ve ticaretinde önemli merkezlerden biri haline geldi. yılda 1.8 milyar dolar yapıldı. Milyar dolarlık Türk halılarımızdan Türkiye genelindeki tüm halı ihracatının %70’ini birliğimiz, bölgemize yapılan tüm ihracatın %20’sini halı sektörü oluşturdu. bölgesel kalkınmanın anahtarlarından. Göz ihraç ediliyor” dedi.

“Zirvede kalmak çok çaba ve çaba gerektirir”

Başkan Ahmet Kaplan, “Her zaman rekabet ortamında yer alabilmek için rekabet gücümüzü artırmamız gerekiyor” dedi.

“Sektördeki tüm bu başarılar bizim adımızı taşırken, zirvede kalmak çok çalışmak ve emek istiyor. Bu noktada üretimimize değer katmak için rekabet gücümüzü artırmamız ve rekabet ortamında her zaman öne çıkmamız gerekiyor. Rekabetçilik esastır. Sadece düşük fiyatlarla değil, piyasaya göre de.” Özgün ve katma değerli ürünler sunabilmek de esastır. Artık sadece bir ihtiyaç olmaktan çıkıp müşteri zevklerine hitap eden halı sektörü, daha nitelikli tasarımcılara ve halı sektörü gençler ve yeni yeteneklerle güçlenecek ve bu doğrultuda bir vizyon oluşturacaktır. bu da sektörümüz için çok önemli. İş alanında insan sermayemizi geliştirdiğimizi kabul eder; Farklı sektörler için benzer çalışmalara örnek olmaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl yedincisi düzenlenen tasarım yarışmasının finallerinde genç tasarımcılarımızın heyecanını paylaşıyoruz. Sanattaki yeteneklerini ve otomobil halısı sektöründe moda yaratabilecek özgün tasarımlarını önemsiyoruz. ”

“Halı sektörü dış pazar sorunları için destek bekliyor”

Halı sektörünün önemine değinen TİM Halı Sanayi Meclisi Başkanı Salahattin Kaplan, bu sektörün ülke ekonomisine yüksek katma değer sağladığını söyledi. Kaplan, sektörün önemli sorunlarına değinerek, “ABD’nin Kasım ayında getireceği %25’lik gümrük vergisi, sektörümüzü ABD pazarında olumsuz etkileyecek. İnanıyorum ki bu sorunlar aşılacaktır. iki ülke arasındaki müzakereler yoluyla çözülecek, en kısa sürede sektörümüzün önünü açacaktır.Tasarım sektörümüz için kesinlikle önemli bir unsurdur ve üreticinin ürünleri ‘tasarımına bağlıdır ve ürünün çeşitliliği satılacaktır. daha fazla. Bu yarışmada emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

“Fiyat odaklı değil, hedef odaklı ürünler üretmemiz gerekiyor”

GAİB Eş Başkanı Ahmet Fikret Kileçi, halının Gaziantep ve Türkiye için önemli bir ürün olduğunu söyledi. Bu tür yarışmalar sektörlere mutlaka fayda sağlayacaktır. Yarışmaya katılan tasarımcıları tebrik ederek, “Çok daha katma değeri olan, çok daha yenilikçi, çok daha çevreci, fiyat odaklı değil, amaca yönelik ve bunları nasıl üretebiliriz diye ürünler üretmemiz gerekiyor. yarışmalar çok önemli.”

“Gaziantep halının başkentidir”

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. “Halı denilince akla Gaziantep geliyor, çünkü Gaziantep halı ve kilim dokumacılığının başkenti, çünkü Gaziantep Türkiye’nin en büyük 5. ihracatçısı ve halı sektörü bu sektörün yaklaşık yarısını oluşturuyor” dedi. Gaziantep için “Gaziantep’te böyle bir etkinliğin düzenlenmesini çok önemli ve karlı buluyoruz. Gaziantep Üniversitesi olarak sanayi-üniversite işbirliğine önem veriyoruz. Böyle bir etkinlikte sanayicilerimizle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yarışmada emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. “

7. Halı Tasarım Yarışması ve GAIB Hizmet Binası’nda düzenlenen Tasarım Günleri’nin final töreninin ardından eserlerin kazananları ödüllendirildi.

Bu yıl 211 eserin katıldığı yarışmada, jürinin ilk elemesinde ilk 20 kazanan belli oldu. Yarışmada Elzel Pençik Universal Change adlı eseriyle birinci, Gamze Sçık ikinciliği Var Olmak, Özgecan Bülbül Re-New adlı eseriyle üçüncü, Selen Çolak ise dördüncülüğü kazandı. Gözlem ve Gülkan Kandım, Eflatun adlı eseriyle beşincilik ödülünü kazandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Mary Fatma Şahin, TİM Halı Sektör Meclisi Başkanı Salahat Kaplan, GAİB Eş Başkanı Ahmet Fikret Kილlჩიç, GAÜN Rektör Yardımcısı Doç. Dr. დიზა Recep Küçel Gece toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

7. Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

7. Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

7. Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

7. Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

7. Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.7. Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu