Gündem

AB ve NATO’dan Kosova ile Sırbistan’a gerginliği düşürme çağrısı

კავAvrupa Birliği (AB) ve NATO, bir süredir Çuang ile birlikte Sırbistan İki ülke arasındaki sınır geçişlerinin neden olduğu gerilimin azaltılmasını talep etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg sosyal medyada yaptığı açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuჩiჩ ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüştüğünü ve kuzey Kosova’da tansiyonun düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, “Belgrad ve Priştine’nin itidal göstermesi ve diyaloğa geri dönmesi hayati önem taşıyor. Kosova’daki NATO misyonunun (KFOR) görevi, herkes için güvenli bir ortam ve hareket özgürlüğü sağlamak olmaya devam ediyor.” dedi. ifadesini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, “Sırbistan ve Kosova, polis güçlerini geri çekerek ve barikatları kaldırarak sahadaki gerilimi koşulsuz olarak azaltmalıdır. Provokasyonlar, tek taraflı adımlar ve koordinesiz eylemler.” Değerlendirmesini yaptı.

Kosova ve Sırbistan’ın durumu sakinleştirmenin bir yolunu bulması gerektiğini vurgulayan Borrell, AB’nin bu yöndeki çabaları destekleyeceğini söyledi. Borrell, Kosova ve Sırbistan’da kamu güvenliğine yönelik herhangi bir tehditten Kosova ve Sırbistan liderlerinin sorumlu olacağını söyledi.

Borrell, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yakın temas halinde olduğunu ve Kosova Gücü’nün (KFOR) Batı Balkanlar’da istikrarı sağlamak için çok önemli olduğunu söyledi.

Kosova ile Sırbistan arasında gerginlik

20 Eylül itibariyle Kosova, Sırp plakalı araçların sınırı geçmesine izin vermedi ve ülkeye giren araçlara geçici olarak Kosova plakalarını verdi, bu da iki ülke arasında gerginliğe yol açtı.

Kosova İçişleri Bakanlığı, 2016 yılında iki ülke arasında imzalanan ücretsiz ulaşım anlaşmasının 15 Eylül’de sona erdiğini ve ülkede sadece Kosova Cumhuriyeti plakalı araçların dolaşabileceğini duyurdu. Bakanlık, geçici plakaların araçların ön ve arka camlarına yerleştirildiğini, gerçek plakaların ise kaldırıldığını söyledi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, kararın Kosova’daki Sırpları hedef almadığını belirterek, “Amacımız provokasyon veya istikrarsızlık değil. Yapılan her şey yasal. Biz sadece süresi dolmuş bir anlaşmanın ihtiyacını karşılıyoruz.” dedi.

Yaklaşık 10 yıldır Kosova plakalı araçlarda benzer bir uygulamanın kullanıldığı Sırbistan girişinde Kosova plakalı araçların gerçek plakaları kaldırılarak ön ve arka camlarına geçici işaretler yerleştirildi.

Protestolar ülkenin kuzeyinde, sınırda Sırp plakalı araçların uygulanmasının ardından gerçekleşti. Kuzey Kosova’daki Zarinje-Bernjak sınır kapısı boyunca Sırbistan sınırına giden yol, Kosovalı Sırp protestocular tarafından kurulan barikatlarla kapatıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu