Ekonomi

ABD 2035’te elektriğinin yüzde 40’ını güneş enerjisinden karşılayabilir

Yeni ABD’nin elektriğinin yüzde 40’ını güneş enerjisinden üretmesinin mümkün olduğu ve güneş enerjisini 15 yılda 10 kat artıracağı açıklandı.

Yeni ABD’nin elektriğinin yüzde 40’ını güneş enerjisinden üretmesinin mümkün olduğu ve güneş enerjisini 15 yılda 10 kat artıracağı açıklandı.

ABD Enerji BakanlığıEnerji verimliliği ve ახYenilenebilir enerji Ofisi tarafından yayınlanan bir rapor, ABD’nin iklim değişikliği tehdidine karşı daha fazla yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretmesinin mümkün olduğunu değerlendirdi.

Önemli politika değişiklikleri gerektiren bu hamle için ülkenin milyarlarca dolar yatırım yaparak ve güneş enerjisi kapasitesini dört katına çıkararak elektrik altyapısını yükseltmesi gerektiği bildirildi.

Rapor, ülkenin yıllık kapasitesini dört katına çıkarması halinde, 2035 yılına kadar yenilenebilir enerji şebekesine 1.000 gigawatt (GW) elektrik sağlayabileceğini söylüyor.

2050 yılında güneş enerjisinden üretilecek olan yıllık 1600 GWh elektriğin günümüz konut ve ticari işletmelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği ancak elektrik tüketiminin 2050 yılına kadar devam edeceği için elektrik üretiminin artması gerektiği tahmin ediliyor. 3000 GW’a tüm sistemi yenilenebilir hale getirmek.

Bakanlık yetkilileri, raporun yönetimin politikalarını yansıtmadığını, bunun yerine önümüzdeki on yıl boyunca güneş enerjisi endüstrisine rehberlik etmeyi ve ilham vermeyi amaçladığını söyledi.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm, raporun “yenilenebilir enerjinin en ucuz ve en hızlı büyüyen şekli olan güneş enerjisinin 2035 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eve enerji sağlayabileceğini ve bu süreçte 1,5 milyon iş yaratabileceğini gösterdiğini” söyledi.

Enerji Bakanlığı’na göre, ABD’de güneş enerjisi kapasitesi 2020 yılına kadar 15 GW arttı ve toplam elektrik üretiminin yüzde 3’ü güneş tarafından sağlandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Esin Eşkinat Sayılgan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu