Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen: “Kongrenin borç limitini hızla ele alması zorunludur”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’nin borç limitini hızla revize etmesi gerektiğini, aksi takdirde ABD’nin temerrüde ilk kez son vereceğini söyledi.

ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi, Yellen’ın 28 Eylül’deki konuşmasının bir kaydını yayınladı.

ABD’nin hızlı bir toparlanma yaşadığını vurgulayan Yellen, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında Delta seçeneğinin yol açtığı zorlukların toparlanma hızını boğmaya devam ettiğini ve ekonominin önünde önemli engeller oluşturduğunu vurguladı.

Yellen, “Yine de ekonomimizin orta vadeli gidişatı konusunda iyimserim ve gelecek yıl tam istihdama geri dönmeyi umuyorum” dedi. Değerlendirmesini yaptı.

Kovid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele için atılan adımları hatırlatan Yellen, bir kez daha federal borç limitinin yükseltilmesi çağrısında bulundu.

Yellen, “Kongrenin borç limitini hızla gözden geçirmesi şart. Aksi takdirde, Amerika tarihte ilk kez temerrüde son verecek. ABD’nin kredisi zedelenecek ve ülkemiz büyük ihtimalle mali kriz ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Durgunluk. “Kullanılan ifadeler.

Ekonomi için “felaket”ten kaçınılması gerektiğini vurgulayan Yellen, borç tavanının 1960’tan bu yana 78 kat arttığını ve durduğunu hatırlattı.

AA / Dilara Zengin – Ekonomi Haberleri

Haberleri kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu