Gündem

ABD: Huawei CFO’sunun bırakılması ile Çin’in Kanada vatandaşlarını salıvermesi ilgisiz

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Huawei Finans Direktörü (CFO) Ming Wanku, ABD ve iki Çinli tarafla anlaşmaya vardığı için görevden alındı Kanada Vatandaşının serbest bırakılması arasında bir bağlantı olmadığını savundu.

Sözcü Psaki, günlük düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Psaki, “Huawei CFO’su Ming’in serbest bırakılmasının ardından, aynı zamanda Çin adına casusluk suçlamasıyla tutuklanan iki Kanadalı iş adamı Michael Spawor ve eski bir diplomat olan Michael Kovrig serbest bırakıldı” dedi.

Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e iki hafta önce yaptığı bir telefon görüşmesinin bu insanları gündeme getirdiğini kabul ederek, “Ming’i serbest bırakma kararı Adalet Bakanlığımızın özgür kararıdır” dedi. ifadesini kullandı.

ABD’nin Çin’e yönelik tutumunun değişmediğini vurgulayan Psaki, “Çin ile çatışma değil rekabet arıyoruz” dedi. Dedim.

“Afganistan’dan uçuşlara devam etmek için çalışıyoruz”

ABD’nin Afganistan’dan tahliye uçuşlarının devam etmesinden bahseden Psaki, “Tahliye uçuşlarının devamını sağlamak için Afganistan’daki ortaklarımız ve komşu ülkelerle çalışmaya devam ediyoruz.” dedi. dedi.

Pakistan Başbakanı Imran Khan’ın ABD’nin BM Genel Kurulu’nda Afganistan hakkında hiç konuşmadığı yönündeki eleştirisine gelince, Psaki şunları söyledi: “ABD Başkanı Biden’ın tüm meslektaşlarıyla değil, bizim dışişleri ve savunma bakanlıklarımızla konuştuğu doğrudur. Pakistan’daki meslektaşlarıyla sürekli iletişim halindeydi. “Değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu