Gündem

Afganistan’daki son Yahudi ülkeden ayrıldı

Afganistan’daki son Yahudi olarak bilinen 62 yaşındaki Zebulun Simantov’un ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Sonunda Afganistan’da İbranice Bey olarak bilinen Zebulun Simantov’un (62) olduğu bildirildi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nda (KAN) HaberlerAfganistan’ın İran sınırına yakın Herat eyaletinde doğdu, Afganistan’ın başkentidir. kabiliTürkiye’de yaşayan Simantov’un birkaç gün önce ülkeden tahliye edildiği söyleniyor.

Simantov’a ek olarak, çoğu kadın ve çocuk olan yaklaşık 30 Afgan’ın ismi açıklanmayan bir komşu ülkede Afganistan’a sınır dışı edildiği söyleniyor.

İsrailli-Amerikalı işadamı Motti Kahana’ya ait özel güvenlik şirketinin Simantov ve çevresini tahliye ettiği kaydedildi.

Simantov’un İsrail’e gelmesi durumunda uzun yıllardır İsrail’de ayrı yaşayan karısından Yahudi yasalarına aykırı olmasına rağmen boşanamayacağı söyleniyor.

Bu nedenle Simantov, İsrail yerine ABD’ye yerleşecek.

Kendisini ülkeden tahliye etmek isteyen bir şirketten para istedi.

Taliban’ın 15 Ağustos’ta Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinden bu yana, birçok Yahudi derneği Simantov’u Afganistan’dan atmaya çalıştı.

18 Haziran tarihli Haaretz gazetesinde, HaberlerKahana’ya ait bir şirketin, Simantov’u Afganistan’dan kaçırmaya çalıştığı bildiriliyor.

Simantov, kendisini tahliye etmek isteyen şirketten para istedi, ancak yetkililer reddetti.

Bundan sonra, Simantov Afganistan’dan ayrılmayı reddetti.

Kahana, KAN’a verdiği demeçte, “Sonunda komşuları onunla gitmesini ve çocuklarımızı almasını söyleyince fikrini değiştirdi, çünkü onlar da tehlikede” dedi. ifadesini kullandı.

Uluslararası basına göre Simantov, kendisiyle röportaj yapmak isteyen gazetecilerden para istedi. Haberler bir yeri vardı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mustafa Devech

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu