Ekonomi

Ağlara takılan jumbo karides balıkçıların yüzünü güldürüyor

İskenderun, Hatay (AA) – İskenderun Su ürünleri arasında lezzeti ve yüksek besin değeri ile önemli bir ekonomik değere sahip olan jumbo karides, av sezonunun açılmasıyla birlikte ahırlarda yerini almaya başlamıştır.

İskenderun Körfezi’nde 10-20 metre derinlikte yaşayan büyük jumbo karides 150-250 lira arasındaki fiyatlarıyla balıkçıları gülümsetiyor.

Jumbo karidesler 15 Eylül’de Hatay’dan Doğu Akdeniz’de balık avından donmuş balıkçı ağlarına yakalandı. TürkiyeAvrupa’ya ve Türkiye’nin çeşitli illerine ihraç edilmektedir.

Hatay Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne göre geçen yıl kentten 15.752 kilogram karides ihraç edildi.

Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Celal Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balık avlama yasağının kalkmasının ardından balıkçıların “Vira Bismillah” dediklerini hatırlattı.

İzlanda Körfezi bir akvaryum görevi görüyor ve bol miktarda su ürünü içeriyor, dedi Billen, bunlardan biri jumbo karides.

Sezon açılır açılmaz körfezde jumbo karidesin ortaya çıktığını kaydeden Billen, “Balıkçılar hasadın iyi olacağına inanıyor. Jumbo Bundan sonra daha fazla karides çıkacaktır. Balıkçılığın sürdürülebilir olması için balıkçıların çok dikkatli olması ve balık avlarken yasaklara uyması gerekiyor” dedi.

Bilen, İskenderun Körfezi Jumbo Karideslerinin büyüklük ve kalınlık olarak Türkiye’nin diğer bölgelerinden farklı olduğunu söyledi.

Balıkçıların ağlarına takılan ve yüksek besin değeriyle dikkat çeken jumbo karidesleri yaygınlaştırmak için çalıştıklarını vurgulayan Bilen, şöyle devam etti:

“Jumbo karidesimizi Türk halkı ve dünya için en iyi şekilde geliştirmek için birlikte çalışmalıyız. Jumbo karides kampanyalarımız yakında başlayacak. Pahalı ama gerçekten çok lezzetli. Keşke tüm müşterilerimiz yiyebilse ama maalesef pahalı balık. “Dünyanın çoğu yerine gönderiliyor. Jumbo karidesin ekonomik katkısı üst düzeyde.”

İskenderun Körfezi Jumbo karidesini tanıtmak için Hatay gastronomi dernekleri ile mücadele ettiklerini kaydeden Billen, belediyelerin de bu konuda çalışmalar yürüttüğünü vurguladı.

“Ortalama 160 liraya mal oluyor”

Balıkçı Hakan Onaili de sezonun açılmasıyla birlikte stantlarda hareketlilik olduğunu söyledi.

Farklı balık türlerinin başladığını kaydeden Onaili, “Özellikle jumbo karidesimizi herkese tavsiye ediyoruz. Boyutları değişiyor ama ortalama 160 liraya mal oluyor. Bol bol çıkmaya başladı. Yeni sezonda herkesi bekliyoruz. kasabaya gelip jumbo karidesin tadına bakmak için” dedi.

Ağa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağlara takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağlara takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

Ağa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdüAğa takılan jumbo karidesler balıkçıları güldürdü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu