Ekonomi

Akkuyu NGS’nin 2. güç ünitesine reaktör şaftının ana elemanları kuruldu

Akkuyu Nükleer güç 2. Enerji Santrali (NGS) Reaktörler Bölümü şantiyesinde reaktör şaftı yapım çalışmaları devam ediyor.

Akkuyu çalışması kapsamında proje sahasına şaft yapısının ana elemanları olan destek ve destek kirişleri, kuru reaktör kalkanı ve reaktör basınç kabuğunun silindirik kısmının ısı yalıtımı yapılmıştır. Reaktör gövdesinin beton şaftına güvenilir bir şekilde bağlanması için tasarlanmış kaynaklı bir metal yapı formundaki reaktör şaftının elemanlarından biri olan yardımcı kiriş, bir Liebherr LR 13000 ağır vinç yardımıyla yapılmıştır. Çapı 9 metreden fazla olan ve 88 ton ağırlığındaki destek kirişi, reaktörün ağırlıktan ve sismik yükten korunması işlevlerini yerine getirir. Yardımcı kirişin montaj süreci 8 saat sürerken konsolidasyon, boşluklara beton dökülmesi ve ölçü kanallarının yapımına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Reaktörün basınçlı kabını beton şafta sabitlemek için tasarlanan, çapı 7 metreyi geçen ve 27 ton ağırlığındaki kaynaklı bir metal yapı olan itme kirişinin montaj işlemi, binanın kaynağından birkaç saat önce sürdü. elementler.

Akkuyu Nükleer A.Ş Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat Direktörü Sergei Butchik yaptığı açıklamada, “İkinci Akkuyu NGS santralinin inşasında 2021 yılının en önemli olayı iskele ve kirişlerin montajıdır. . Montajın başarıyla tamamlanması, reaktör şaftının tamamlanmasıdır. İnşaat çalışmalarına devam etme fırsatı sunar. Bu tür büyük yapıların montajı komplekslerden biridir. Çünkü reaktör şaftında izin verilen sapma toplam 2 milimetredir. İlk elektrik santralindeki benzer çalışmalarda deneyim, kirişleri kuran uzmanların işi planlanandan önce tamamlamasına izin verdi. “

Daha önce, nükleer santralin 9 büyüklüğünde bir deprem de dahil olmak üzere acil durumlarda güvenli çalışmasını sağlamak için ikinci santralin reaktör binasına 142 tonluk bir güvenlik ve biyolojik koruma elemanı olan kuru reaktör koruması takıldı. Kuru reaktör koruyucusu, reaktör kapasitesini ölçmek için ihtiyaç duyulan özel bir ölçüm kanalı olan iyonlaştırıcı hücrelerin stabil çalışmasını sağlar.

Reaktör şaftı bileşenlerinin montajından önce, nükleer güç ünitesi olan reaktör basınç kabının kalbi gerçekleştirildi. Reaktör basınçlı kabı monte etmeden önce, inşaat işçileri basınçlı kabın ana yüküne dayanacak bir yardımcı halka monte etmelidir.

Reaktör basınçlı kap ekipmanı, çalışma sırasında reaktörü sabitlemek için tasarlanmıştır. Bu cihaz aynı zamanda reaktör çekirdeğindeki nötron akışından biyolojik ve termal koruma işlevini de yerine getirir. – Mersin

Akkuyu nükleer santralinin 2. santralinde reaktör şaftının ana elemanları kuruldu.

Akkuyu nükleer santralinin 2. santraline reaktör şaftının ana elemanları takıldı.

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu