Sağlık

Aksaray’da mobil aşı ekipleri köy köy dolaşıp aşı yapıyor

Aksaray’da gezici aşı ekipleri köy köy dolaşarak aşı yapıyor Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Gezici aşı grupları köy köy dolaşarak vatandaşlara aşı yapıyor.

Aksaray’da aşı gezici gruplar aşı olmak için köy köy dolaşıyorlar.

AKSARAY – Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Gezici aşı ekipleri vatandaşları aşılamak için köy köy dolaşmaktadır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koça’nın son açıklamasına göre, vaka sayısının arttığı Aksaray’da vali, Kovid-19 ile mücadele kapsamında köylerde aşı kampanyası başlattı. Bu kapsamda köylere giderek vatandaşlarla buluşan sağlık grupları vatandaşları bilgilendiriyor ve aşı yapıyor. Kovid-19’dan korunmak için köy muhtarlığı aracılığıyla ilk kez toplanan vatandaşlar, ilk kez SMS onay kodu aldı ve aşı seçeneği yaptı. Bazı vatandaşlara ilk doz, bazı vatandaşlara 2. ve 3. doz aşılar yapıldı. Sadece 205 kişiye aşı yapıldı Acıpınar Köyde 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik aşı programları da gözden geçirildi. Aşı kampanyasında randevu sistemi kaldırılsa da vatandaşlar sağlık çalışanları ile kimlikleri ve iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçti. Hayat Eve Sığar uygulaması ve E-Nabız sistemi kullanılarak aşı araştırıldı ve yetkili vatandaşlara barkod kaydı ile aşı yapıldı. Aşılama programının kente geldiklerinde köylerde yaşadıkları ulaşım sorunları nedeniyle vatandaşların işlerini kolaylaştırmaya ve sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaya devam edeceği öğrenildi.

Sivil toplum kuruluşlarının desteklediği programa vatandaşlar ilgi gösterdi

Hayvancılık Koyun Keçi Yetiştiricileri Derneği Başkanı Mahmut Aktürk, aşı programını desteklediklerini ve köylülerin aşıya ilgi duyduklarını belirterek, köylülerin ulaşım ve iletişim konusunda olumsuz bir şekilde yaşadıklarını söyledi. Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu, Halk Sağlığı Başkanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün yönlendirmesi ile Achipanari köyünde Covid-19 aşı programına katıldık.Beldeye gitmeye vakit bulamadığımız ve aşı olduğu için Yazın hasat zamanı, randevu almakta zorlanıyorlar.” Randevu yok, beklemek yok, aşılarımızı sorunsuz bir şekilde alıyoruz. Acıpınar köyünde yaklaşık 205 kişiye Kovid-19 aşısını uyguladık. İnşallah diğer köylerde de bu aşı devam ederse biz de programa destek olacağız” dedi.

“Devletimize teşekkür ediyorum, çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Köyümüze, milletimize hayırlı olsun. Daha ne diyeyim. Her şeyi verir. O verir. O her şeydir.” Görevimizi yap, hizmetlerimizi yap Allah’ım. helal olsun “Başka ne diyeyim?” dedi.

80 yaşındaki Ahmet Zengin, “Hizmetlerinizden dolayı herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz. Akıpınar halkı olarak ne yapabilirim? Bundan daha iyi bir işim yok. Herkese teşekkürler, tüm kalbinizle bizim için çalışıyorsunuz. Teşekkürler. hepsi içtenlikle.”

Aksaray'da aşı gezici gruplar aşı olmak için köy köy dolaşıyorlar.
Aksaray'da aşı gezici gruplar aşı olmak için köy köy dolaşıyorlar.
Aksaray'da aşı gezici gruplar aşı olmak için köy köy dolaşıyorlar.
Aksaray'da gezici aşı ekipleri aşı olmak için köy köy geziyor.

Kaynak: Newshlas Haber Ajansı / Yasin Can

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu