Teknoloji

Alman gelin, eşinin amcasının kızına karaciğerini bağışladı

Alman gelin karaciğeri kocasının kuzenine teslim etti. Karaciğer yetmezliği olan Emine Bozdemir’in yardımına karaciğeri uyumlu Alman gelin koştu.

Alman gelin karaciğeri eşinin kuzenine teslim etti

İstanbul – Karaciğeri uyumlu bir Alman gelin, karaciğer yetmezliği olan Emine Bozdemir’in yardımına koşar. AlmanyaAlmanya Ziegburg’da yaşayan Andshan Demer yaz tatilinde. Geb’lerdeTeyzesinin karaciğer yetmezliği olduğunu duyunca oyunculuk yapmaya başladı. Muayene ile bağış alabileceğini öğrenen Demer, karaciğeri eşinin kuzeni Emine Bozdemir’e verdi.

Aşırı kilolu olması ve karaciğer yetmezliğine yol açması nedeniyle karaciğer yağlanması sorunu yaşayan 48 yaşındaki Emine Bozdemir, donör karaciğer bağışı için 3 yıl bekledi. Beklemekten ümidini kesen ve bunalıma giren Bozdemir, kuzeni Mehmet Ayar’ın Alman eşi Andshana Demer’in ciğer bağışlamasıyla yeniden hayata döndü.

Kobala Gebze’de ailesiyle birlikte yaşayan Emine Bozdemir, rahatsızlığı nedeniyle görevinden istifa etti. Tedavi için birçok il ve hastaneyi dolaşan Bozdemir, karaciğer nakli için aileden kimseyle anlaşamayınca organ nakli kuyruğuna girerek beklemeye başladı. Kuzeni Mehmed Ayar’ın eşi Andshana Demer, Emine Bozdemir’e “Karaciğerimi seninkine uygun görüyorum, sana vereceğim” diyerek gerekli tetkiklere başladı. Yapılan incelemelerin ardından Alman gelinin karaciğerinin uyumlu olduğu anlaşılınca gerekli ameliyata başlandı.

“İki hastamız da iyi ve çok mutlu”

Özel Bahçeliyevler Hastanesi’nde ameliyat olan Emine Bozdemir ve Alman gelin Demer başarılı bir operasyon geçirdi. Bahçeliyevler Memorial Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Camille Yalçın Polat, “Emine Hanım bize geldiğinde 48 yaşındaydı. Karaciğer yetmezliğinin son evresi vardı. Yani sirozun son evresiydi. Sirozun birçok nedeni var ama neden? Emin’in karaciğer yağlanması nedeniyle karaciğer yetmezliği var mı?Obeziteye bağlı Nashi (alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı) batı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın ve karaciğer nakli yapılan hasta sayısı giderek arttı. vücudunu bağışlamak istedi ve tahlilleri yaptırdık, uygun çıktı.Yapacağımız karaciğer nakli Emine için biraz zor oldu.O kiloluydu, 110 kilo civarındaydı.Başarılı bir ameliyat geçirdi. ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşamadım, “Şimdi ikisi de çok mutlu” dedi.

Devir sürecindeki yasal prosedürleri anlatarak konuşmasına devam eden Dr. Yalçın, “Ülkemizde mevzuat ve kanunlar çok iyi ve katı. Organ nakli her zaman suistimal konusu olmuştur. Özellikle 4. dereceden sonra yapılan nakiller etik kurul kararı ile belirlenir. Burada tabii ki, dördüncü dereceden öte akrabalık var Vatandaş ama değerlendirme sonucunda Etik Kurul olumlu karar verdi.

“Hayata geri döndüm”

Emine Bozdemir, Alman gelinleri Andshana Demer için her zaman dua ettiğini söyledi. Bir kızım var, 17 yaşındaydı ve uymadı. Eşim ve oğlum uymadı ama Andshana sayesinde “Sana vereceğim merak etme kan grubum aynı bakalım” dedi. Yeniden. doktordan Haberlerİlk aldığımda ağlamaya başladım. Mutluluk hakkında konuşamam. Bugünü dört gözle bekliyordum. hayata geri döndüm. Hayatımıza giren harika bir insan. O, benim ve çocuklarım için hayatını feda eden bir adam” dedi.

“Tanrı’nın yazdığı bir şey”

Andshana, “Çalıştığım için Eylül ayında izin alacaktım, ancak acil bir transfere ihtiyacım olduğu için ücretli izin aldım.” Dedi. Bir şey ve kendi kendime okumaya başladım. Karar verdim, “Bunu yapabilir miyim?

Çok büyük operasyon ve internete bakıyorum

Andshan Demer, karaciğer naklinin en önemli operasyon olduğunu belirterek, “Bu çok büyük bir operasyon ve internetten bakıyorum. Avrupa’da kaliteli bir hastane arıyorum ve bu hastaneyi seçtim. anestezi riski ve ameliyat riski var sanırım hayatıma sorunsuz devam edebilirim.karaciğer %90’a kadar iyileşebilir.

“Tamamen size kalmış”

Andshana, karım ve çocuklarıyla konuştuğunu belirterek, “Andshana dedi ki: “Bunun senin kararın olduğunu, iyi yapacağım ve herkesin başına gelebileceğini söylediler. Kız kardeşim hemşire ve risklerden biraz korkuyor. Bunun normal bir operasyon olduğunu düşünmüyorum, risk var. Ama herkesin başına gelebilir, insanları bağış yapmaya davet ediyorum. Gelebilir. Herkesi organ bağışına davet etti.

Alman gelin karaciğeri eşinin kuzenine teslim etti
Alman gelin karaciğeri eşinin kuzenine teslim etti
Alman gelin karaciğeri eşinin kuzenine teslim etti
Alman gelin karaciğeri eşinin kuzenine teslim etti

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Deniz Zeybek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu