Gündem

Almanya’da CDU/CSU’nun başbakan adayı Laschet yeni hükümeti kurmak istiyor

Almanya‘verir Hıristiyan Birlik Partisi (CDU/CSU) Başbakan adayı Armin Lashett, CDU/CSU liderliğinde bir koalisyon oluşturmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

İlk çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından Lachette, başkent Berlin’deki CDU merkezinde açıklama yaptı.

Lashet, 16 yıl sonra bu seçim gecesinin özel olduğunu söyledi. Başbakan Angela Merkel, genel seçimlerde yeniden seçilmek için aday olmadığını söyledi.

Lachette, Merkel’e teşekkür etti ve bu 16 yılın Almanya için güzel yıllar olduğunu kaydetti.

Lashet, “Bu seçim gecesi özel bir durum. Elimizde henüz güvenilir rakamlar yok. Ancak bu sonuçtan memnun olmadığımızı söyleyebiliriz” dedi. Değerlendirmesini yaptı.

Lashett, bu seçim gecesinin uzun süreceğini ve nasıl biteceğini söylemenin imkansız olduğunu, Almanya’da belki de ilk hükümetin 3 parti ile kurulacağını kaydetti.

Lashet, hükümeti kurma görevinin CDU/CSU olduğunu belirterek, “Hıristiyan Birlik partilerinin önderliğinde bir koalisyon oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. ifadesini kullandı.

Almanya’nın artık geleceği şekillendirecek bir koalisyona ihtiyacı olduğunu vurgulayan Lachette, “Muhalefetin üstesinden gelmeli ve Alman birliğini sağlamalıyız” dedi. Değerlendirmesini yaptı.

Lashett, CDU/CSU’ya verilen tüm oyların ülkede sol hükümet kurulmasına karşı olduğunu kaydetti.

Almanya’nın ilk televizyon kanalı ARD’nin ilk sandığa göre CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti yüzde 25 oy aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu