Sağlık

‘Ameliyatsız mide küçültmede hedef yüzde 30’luk kilo kaybı’

Obezitenin günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu anlatan gastroenteroloji uzmanı Prof. doktor Yaşar Çolaki“Midenin ameliyatsız küçültülmesi olarak da bilinen endoskopik yöntemle tahmini yüzde 30 kilo kaybı” dedi.

Doktor, 25 yıllık vücut kitle indeksinin fazla kilolu, 30 ve üzeri vücut kitle indeksinin ise obezite olarak kabul edildiğini açıklıyor. ataşehir Hastanenin Gastroenteroloji uzmanı Prof. Yaşar Çolak, mide küçültmek için ameliyatsız cerrahi olarak bilinen endoskopik yöntem hakkında önemli bilgiler verdi. Prof. Yaşar Çolak, “Obezite yaşam tarzı değişiklikleri için bir önceliktir. Bunlardan en önemlisi diyet ve fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Ancak 6 aylık profesyonel yardıma rağmen yeterince kilo veremiyorsanız alternatif tedaviler ortaya çıkacaktır. endoskopik ve cerrahi yöntemler.”

“Kamera yardımıyla mideye girdi”

Ona göre endoskopik yöntemler mide botoksu, mide kesesi ve mide endoskopik küçültme olarak özetlenecek, Prof. Dr. Yaşar Çolak şunları söyledi:

“Cerrahi yöntemler tüp mide ameliyatı ve muz mide ameliyatı olarak da adlandırılan gastrik bypass ameliyatı olarak özetlenebilir. Son yıllarda dünyada bazı merkezlerde yapılan endoskopik veya ağızdan kamera yardımı ile yapılan bir işlemdir. Bu bir ameliyat değildir. Ayrıca işlem sırasında karın bölgesine herhangi bir ameliyat da yapılmamaktadır. “Bu, endoskopik olarak tepeden tırnağa, yara veya ameliyat izinden yapılan bir işlemdir. Hasta anestezi altında uykuya dalmadan önce midenin içine sütür atılarak endoskopik aparat yardımı ile mideyi küçültmek ve mide hacmini küçültmek için kullanılan bir yöntemdir. “

“Kişi başına 120 kg başına yaklaşık 35 kg kaybetti”

Prof. Yaşar Çolak, “İşlem sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilir veya prosedüre göre bir gece hastanede kalabilir. Ertesi gün hastamız taburcu olup günlük hayatına dönebilir. işlem sonucunda beklenen kilo kaybı yüzde 30 civarındadır. , kişi başı 120 kg, yaklaşık olarak “Bu 85 kg’a 35 kg’a kadar verilebilen bir yöntemdir. Bu yöntem 18 yaşını doldurmuş, vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan, 6 aylık diyet ve egzersize rağmen ideal kilosuna ulaşamayan kişilere uygulanabilen bir yöntemdir. ”

Prof. Yaşar Çolak, “İşlem tamamen endoskopik bir yöntem olduğu için karında kesi olmayacak ve karın kesilip alınmadığı için dikiş atma gibi istenmeyen riskleri olmayan bir yöntemdir. Karın ameliyatı nedeniyle. Ayrıca ameliyattan farklı olarak hastalar hızlı bir şekilde taburcu edilebilir ve günlük işlerini çabucak bitirebilirler. Bu işlem güvenli bir yöntem olarak kabul edilir ve işlemden sonra birkaç gün mide ağrısı, yanma ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olabilir. Bu şikayetler bazı ilaçlar ve önerilerle giderilebilir. Yöntem cerrahi olmadığı için ameliyat sırasında oluşabilecek kanama ve mide sızıntısı gibi riskler içermez. ‘- dedi.

Yaklaşık 2 hafta boyunca yumuşak yiyecekler yemelisiniz.

Prof. Yaşar Çolak, işlemden 8 saat sonra içme suyunun başlayabileceğini, ertesi gün yarı katı yumuşak gıdalara geçilebileceğini ve bu tür yumuşak gıdaları aldıktan yaklaşık 2 hafta sonra katı gıdalara geçilebileceğini söyledi.

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu