Teknoloji

Aort kapağı darlığı teşhisi konan Kanadalı hasta, İzmir’de kapalı yöntemle yapılan operasyonla şifa buldu

Aort kapak darlığı teşhisi konan Kanadalı 73 yaşındaki Nabiha Ahmed Badazeh, Dokuz Eilul Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde dirseği kapalı ameliyattan sonra sağlığına kavuştu.

73 yaşında bir erkeğe aort kapağında genişlemiş stenoz teşhisi kondu. Kanada Vatandaş Nabiha Ahmed Badashe, Dokuz Eylül Üniversitesi Dirsekten kapatılan Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde geçirdiği ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Üniversiteye göre Badazeh, nefes darlığı, aralıklı mide bulantısı ve bacaklarda şişme şikayetleriyle memleketinde hastaneye kaldırıldı.

Yapılan tetkikler sonucunda aort kapak stenozu teşhisi konan bir hasta, iki yıl önce Kanada’da sağlık sisteminden memnun değildi. İstanbulGelip tedavisine burada devam etmek istedi.

İstanbul’da açık kalp ameliyatı teklif edildikten sonra başka faaliyetlere de başlayan Badashe, araştırmasının sonunda Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne gitti.

Hasta burada, DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene ve ekibi, uzman Dr. Aishe Cholaki ve Dr. Ahmet Anıl Başkurt’u dirseği kapalı ameliyat ederek sağlığına kavuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ergen, hastanın hastaneye kaldırıldığı andan itibaren rahim yerleştirme yöntemi olan TAVI olarak bilinen aort kapağını yerleştirmek için yeni bir işlem uyguladıklarını söyledi.

Başarılı geçen bir hastayı birkaç gün içinde taburcu edeceklerini söyleyen Ergen, “Hastanın yakınları bize İstanbul ve İstanbul’u anlattı. izmir Ayrıca ikisi arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu söyledi. Burada sunulan tedaviden çok memnun olduklarını, İzmir ve DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi’nde Kanada’da yaşayan herkese hitap ettiklerini ifade ettiler. ”

Badashe’nin oğlu Adam Muhammed Yusuf, İzmir ve DEÜ Araştırma ve Kullanım Hastanesi’ni tercih ettikleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Yusuf, annenin sağlığına kavuştuğu için doktorlara teşekkür etti.

Deu Rektörü Prof. Dr. Nukhet Hotar da bu tür ameliyatların yurtdışındaki hastaların hastanelerine öncelik vermeleri için önemli bir referans noktası olacağını düşündüklerini belirterek, Türkiye ve İzmir’in sağlık turizmi hedeflerine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Şahbaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu