Gündem

Aralarında ağrı kesici ve merhemlerin bulunduğu 52 ilaç geri ödeme listesinden çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan “Değişen Sağlık Uygulamaları Tebliği”nde aralarında boğaz spreyleri, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve merhemlerin de bulunduğu 52 ilaç sosyal güvenlik kurumunun maaş bordrosundan çıkarıldı. İlacın eşdeğer piyasa fiyatı da yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama İletişim Kurumu Resmi Gazetesi’nde yayımlanan 52 ilacı geri ödeme kapsamı dışında bıraktı.

“Boğaz spreyi, kas gevşetici, analjezik listeden çıkarıldı”

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, tesisin bordrolarından boğaz spreyleri, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve iltihap önleyici ilaçlar denilen merhemlerin kaldırıldığını söyledi.

“Yüzde 5 daha ödeyecekler”

Açıklamada eşdeğer ilacın taban fiyatını değiştiren Shaheen, “Sınır yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü. Bu da vatandaşların ilaç farkı için yüzde 5 daha fazla ödeyecekleri anlamına geliyor. bazı ilaçlar için tek kutu sınırı.”

“Birbirine benzeyen insanlar ödemeyecek”

Shaheen, “Terapötik referans grupları oluşturuldu. Örneğin, bazı hastalar terapötik olarak iki veya üç tansiyon ilacı kullanıyor. Aynısı ödenmeyecek. Sadece bir kutu için ödeme yapılacak” dedi.

Ağrı kesici ve merhem dahil 52 ilaç bordrodan çıkarıldı
Ağrı kesici ve merhem dahil 52 ilaç bordrodan çıkarıldı
Ağrı kesici ve merhem dahil 52 ilaç bordrodan çıkarıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu