Gündem

ARHAVİ’DE SELİN İZLERİ 2 AYDA SİLİNDİ, TAŞKIN RİSKİ ÖNLENDİ

ARTVİN (DHA) – 22 Temmuz’da ARTVİN’de metrekareye 170 kilogram yağışın ardından sel, sel ve heyelan meydana geldi. Murghuli ilçesinde selde bir kişi öldü ArhaviKaya surları yıkılır yıkılmaz Kapısı Nehri ilçe merkezine taşınmış, sokaklar ve caddeler nehre dönüşmüş, 10 bina, 9 konut ve 18 bağımsız bölüm yıkılmıştır. Yapılan çalışmalarla 2 ayda selin izleri silindi, ilçede hayat normale döndü, Kapısri Vadisi’nde sele neden olan yıkılan kale yeniden inşa edildi ve sel riskinin önüne geçildi.

Artvin22 Temmuz’da metrekareye 170 kilogram yağışın ardından Türkiye’de sel, ani sel ve heyelan meydana geldi. Murghuli ilçesinde sular altında kalan Serdar Igit’in cansız bedeni 6 gün sonra bulundu. Arhav’daki kaya kaleleri yıkılır çökmez, ilçe merkezine bir kapir deresi aktı ve sokaklar ve caddeler nehirlere dönüştü. Boğaziçi ve Kumhuriyet ilçelerinde 303 kişi teknelerde mahsur kaldı, ekipler 430 eve ve iş yerlerine yer altı ve bodrum katlarını doldurdu, araçlar tahliye edildi. İlçede altyapı ve altyapı zarar görmüş, tarım arazileri ve otoyollar çökmüş, su, elektrik ve telefon hatları zarar görmüştür. Hücre Afet sonucunda 10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ve 2 ahır yıkılmış, 6 bina, 3 ev ve 9 bağımsız bölüm ağır hasar görmüştür.

Sel izleri silindi

Arhav’da kırmızı biber taşması sonucu göle dönüşen sokak ve ara sokaklarda askerlerin katılımıyla temizlik ve enkaz kaldırma çalışması yapıldı. 2 ayda sel felaketinin izleri silinerek ilçede hayat normale dönerken, Kapısri Vadisi’nde sele neden olan yıkılan kale Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yeniden inşa edilerek sel riskinin önüne geçildi. Ekipler, dere yatağının alana aktığı alana duvar örerek önlem aldı.

Arhavi Belediye Başkanı Wasfi Kurdoğlu, 2 ay önceki duruma göre büyük bir toparlanma içinde olduklarını belirterek, “Yeni yıl arifesinde toparlanma sürecimizin biteceğini düşünüyorum. Tabii sular altında kalan bölgelerde yaşayanlar rahat değil ama artık akıntı oluyor. yataklar temizlendi. Dolgu yapıldı, surlar yenilendi. Bu nedenle halkımız endişeli. “Yağmur suyu şebekesi projelerimizi tamamladık. Fırsat olursa başlatacağız. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü de projede yer almaktadır. “Onlar bir tarafta, biz diğer tarafta ve Arhav’a isyan edeceğiz” dedi.

‘Minnettarız’

Sel felaketinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarından büyük destek aldıklarını kaydeden Kurdoğlu, “Bu günlere çok iyi koordineli bir çalışma ile geldik. Yeni yıldan sonra işimizi daha iyi yapmayı umuyoruz. 184 cm su vardı ve 30’a yakın su vardı. Haftada -40 cm çamur “Gün içerisinde hemen hemen tüm dairelerinin bodrum katlarını temizledik. Canımızı kaybetmemek bizim için bir şanstır. Batı’yı gördükten sonra Ayanchik’i, Bozkurt’u, Kastamonu’yu, Sinop’u gördükten sonra şükretmekten başka çarem kalmadı.

“Hafıza izlerini silemeyiz”

İşyerindeki su ve çamuru temizledikten sonra yeniden hizmete başlayan Nekla Agarbash, “Dükkân tavana kadar su ve toprak doluydu. Biz geldiğimizde yapacak bir şey yoktu. Devletimiz elektriğini, suyunu ve çamurunu gösterdi. Burada temizlenen dükkanlar hala “Hafızamızda işe yaramadı” dedi.

Tanju Phytoz da “Hafızamızdan silinmeyecek korkunç bir gündü. Yavaş yavaş mağazanın içi su ile dolmaya başladı, bütün sokak 15-20 dakika sular altında kaldı. Yeraltı katları sular altında kaldı. beraber temizlendiler.2 ay oldu burada hayat normalleşmeye başladı ama yine de her yağmurdan korkuyor mu?

ARHAVİ'de 2 ayda sel izleri kaldırıldı, sel riski önlendi

ARHAVİ'de 2 ayda sel izleri siliniyor, sel riski önleniyor

ARHAVİ'de 2 ayda sel izleri siliniyor, sel riski önleniyorARHAVİ'de 2 ayda sel izleri siliniyor, sel riski önleniyor

Demiren Haber Ajansı – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu