Teknoloji

Aşı ‘hayata bağlamaya’ devam ediyor

Elazığ’da hayatını kaybeden ya da yoğun bakımda yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşı yaptırmadığı ya da aşılarını tam yaptırmadığı tespit edildi…

Aşı ‘Yaşamla Bağlanmaya’ Devam Ediyor

– Elazığ’da hayatını kaybeden ya da yoğun bakımda yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşılarını yaptırmadığı ya da eksik yaptığı belirlendi.

-Elazığ İl Sağlık Müdürü Polat:

– “Yoğun bakımda yatan veya ölen, aşıları olmayan veya eksik olan hastalarımızın tamamına yakını”

ELAZIĞ – İl sağlık müdürü profesör, geçen ayki aşı haritasında kırmızı olan Elazığ’da aşı artışıyla yüzde 67,6 oranında sarıya döndüklerini söyledi. Dr. Kahit Polat, yoğun bakım ünitesindeki hastaların neredeyse tamamının ya ölü ya da aşısız ya da eksik aşılı olduğunu kaydetti.

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kahit Polat, kentteki son pandemi ve aşı durumunu değerlendirdi. İl Sağlık Müdürlüğü’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Polat, bugün itibariyle aşı haritasında kırmızıdan sarıya dönüştüğünü kaydetti. Şehir genelinde 200’e yakın aşı noktası kurduklarını söyleyen Prof. Polat, aşıya güvenmeyenlere, “Bilimsel bir temeli yok, temeli yok. Tamamen medyaya ve söylentilere dayanarak direnişte bulunuyoruz” dedi.

Elazığ sarıya döndü

Aşı haritasında sarıya döndüler İl Sağlık Müdürü Prof. Dr Kahit Polat, “Gerçekten çok mutluyuz. Çünkü bir ay önce yaptığımız toplantıda il aşı haritamızdaki renk kırmızıydı. Bu kızarıklık adeta bir rahatsızlık olarak yüzümüze yansıyordu. Çünkü emeğin karşılığı değildi. Sağlık çalışanlarımız. “Şehrin içinden geçtik. Yüzde 65 aşı ile turuncu sarıya gittik. Bundan sonraki hedefimiz maviye dönmek. Bu konuma gelmede en büyük başarı şüphesiz halkımız. bölgemizde güven, güvenlik, sağlık ve huzurlu bir yaşam” dedi.

Yoğun bakım istihdam oranı yüzde 75,2

Verileriyle son aşı durumunu paylaşan Prof. Dr Kahit Polat, “Hastanelerimizin normal hizmetlerinde yatak bağlama oranı yüzde 58,8, pandemi yoğun bakım ünitemizin doluluk oranı ise yüzde 75,2. Hizmette ve yoğun bakımda sorun yok ve yapmıyoruz. Ancak biz bu yatakların boş olmasını istiyoruz. İlimizde ilk doz aşı yapılan kişi sayısı 302 bin 626, ikinci doz aşı 227 bin 275, üçüncü doz aşı olan kişi sayısı kayıt yaptıran kişi sayısı 51 bin 737. Bu veriler sonucunda ilimizde aşılama oranı yüzde 67,6 arttı 50,44, Sivrits 68,45 Şu anda 200’e yakın aşı noktamız var.Aşılamaya devam ediyoruz Tutkuyla veya tutkusuz. Vatandaşlarımız aşı olmak istediği sürece onun ayağına gideceğiz” dedi.

“Elazığ’da aşılama oranı artıyor”

Elazığ’da aşılama oranlarında gözle görülür bir artış olduğunu ifade eden Prof. Polat, “Bu bizim için yeterli değil. En az yüzde 75’i aşmamız gerekiyor. Bunun nedenlerinden biri de vatandaşlarımız arasında aşı konusunda hala biraz güvensizlik olması. Ancak bu çok net değil. Bilimsel dayanağı yok, temeli yok. “Tamamen arabulucu veya söylentiye dayalı bir muhalefetle karşı karşıyayız. Aşı aşaması incelenmeden onay alınamaz ve bu aşama çalışmaları ilgili mercilerle şeffaf bir şekilde paylaşılır. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu konuda sakin olmaları gerekmektedir. Yoğun bakımdaki hastalarımızın neredeyse tamamı ya ölüyor, ya aşılı ya da öldü. Hiçbir dayanağı ve bilimsel temeli olmayan aşıyı neden reddettiğini anlamak güç. Hiçbir yan etkisi olmadığı kanıtlandı ama mevcut vatandaşlarımız hala aşıya şiddetle karşı çıkıyor” dedi.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Polat, okulların 6 Eylül’de açılması planlanan öğretmenler ve öğrenciler için aşı, maske, hijyen ve temizlik çağrısında da bulundu.

aşı devam ediyor
aşı devam ediyor
aşı devam ediyor
aşı devam ediyor

Kaynak: Newslas Haber Ajansı / Rıdvan Yeşilırmak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu