Sağlık

Aşı ile birlikte anneden bebeğe geçen antikorlar bebeği de koruyor

Anneden çocuğa aşı yoluyla geçen antikorlar da bebeği korur. Ata Nevzat Yalçın: “Aşı emzirme yoluyla bebeği de koruduğunu söyleyebiliriz” “Anneden geçen antikorlar bebeği uzun süre koruyabilecek” “4. dalga biraz daha erken çıkacak” . ..

Aşı yoluyla anneden çocuğa geçen antikorlar bebeği de korur

Prof. Dr. Ata Nevzat Yaltsin:

“Aşının bebeği emzirme yoluyla da koruduğunu söyleyebiliriz”

“Anneden kalıtılan antikorlar çocukları uzun süre koruma yeteneğine sahiptir”

“Dördüncü dalga biraz daha erken görünecek”

ANTALYA – Akdeniz Üniversitesi Tıp Okulu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Profesörü. Ata Nevzat Yalçın, “Anne adaylarının aşılanması bebeği bir ölçüde koruyabiliyor. Emzirme yoluyla da bebeği koruduğunu söyleyebiliriz. Anneden geçen antikorların bebeği koruma özelliği var.

Prof. Tıp Fakültesi, Akdeniz Üniversitesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı. Ata Nevzat Yalçın, izin sonrası Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinin yoğun olduğunu söyledi. Hem koğuşlarda hem de yoğun bakımlarda hasta sayısının giderek arttığı konusunda uyarıda bulunan Yalçın, “Ciddi bir hasta potansiyeli ile karşı karşıyayız. 4. dalgayı bahar aylarında göreceğiz. Biraz daha erken. hastalara baktık, hastaların yaklaşık yüzde 45’inin aşısız olduğunu ve aşılarının eksik olduğunu gördük. Yoğun tedavi sırasında bu oran çok daha yüksek. Aşısız veya aşısız hasta grubunun yüzde 90’ı.Bu , tabii ki “Yoğun bakım ünitesinde yatışları artırıyor. Enfekte kişilerin ölüm oranı milyonda bire kadar çıkıyor” dedi.

“Çocuk için sorun yok”

Son günlerde hamile ve doğum sonrası kadınların aşılanma ihtimaliyle ilgili tartışmalara gelince, Yalçın, “Dünya Sağlık Örgütü ve biz hamilelerin aşılarını hamilelikten önce yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. İlk 3 ayda aşı yaptırmaları şiddetle tavsiye ediliyor. hamileliğin.” Bu yaş grubundaki veya gebelik sırasındaki ciddi hasta sayısı artmıştır. Bu grupların çeşitli nedenlerle aşılanmadığına dair tereddütler olduğunu görüyoruz. “Verilmiş.

“Bebeği emzirme yoluyla da koruduğunu söyleyebiliriz”

Aşının koruma oranının yüksek olduğunu da sözlerine ekleyen Yalçın, “Kesinlikle bebeği bir miktar koruyabiliyor. Amacımız anne ve bebeği korumak. Emzirme yoluyla bebeği koruduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle tavsiye ediyoruz. Anneler olduğu sürece “Aşı. Aşının türü önemli değil. Bir çok hasta bize 1 doz aşı ile geliyor. Kaybeden hastalarımız da var. Yakınları üzülüyor. Söylenecek bir şey yok. aşıya karşı olan insanlar için hayır” dedi.

Aşı yoluyla anneden çocuğa geçen antikorlar da bebeği korur.
Aşı yoluyla anneden çocuğa geçen antikorlar bebeği de korur
Aşı yoluyla anneden çocuğa geçen antikorlar bebeği de korur
Aşı yoluyla anneden çocuğa geçen antikorlar bebeği de korur

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Ertuğrul Gün

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu