Teknoloji

Aşı olmayan hamilelere ‘bebekleriniz de tehlikede’ uyarısı

Covid-19’da aşılama oranının en düşük olduğu illerden biri Şanlıurfaİçinde aşı olmayan gebelerin hem kendileri hem de bebekleri için tehdit oluşturduğu bildirildi.

TürkiyeTürkiye’de toplam doğurganlık hızının geçen yıl 3,71 ile en yüksek olduğu Şanlıurfa’da her yıl 60.000’den fazla bebek doğuyor. Covid-19 aşılama oranında son sırada yer alan bir şehirde birçok hamile kadın aşı olmuyor.

Başhekim Yardımcısı Kadın Hastalıkları ve Ianlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumu Uzman Opr. Alev Eserjan, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, kentteki hamile kadın sayısının Türkiye geneline göre çok daha fazla olduğunu söyledi.

Kentte aşılama oranının düşük olmasının herkes için bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Eserkan, şunları kaydetti:

“Covid-19 hem hamileler hem de diğer vatandaşlarımız için önemli bir sağlık sorunu. Hasta sayısı ve yatış sayısı giderek artıyor. Bu nedenle anne adaylarına seslenmek istiyoruz. Biliyorsunuz Tetanoz, Hepatit B gibi bazı aşılar da yapılabiliyor. 3 ay sonra güvenle yazılan aşılar artık bu aşılar gibi 3 ay sonra da kullanılabilir. Bebek aldıktan sonra zarar görmez, hastalansanız bile daha da kolay atlatırsınız.”

Eserkan, aşı yaptırmayan hamileler ve bebeklerinin yüksek risk altında olduğunu söyledi.

Aşısız hastalığa yakalanan hamilelerin ciddi hastalıklara yakalanabileceğini kaydeden Erskan, şöyle devam etti:

“Aşısız hastalığa yakalanan hamile kadınlarımız için Covid-19’un varlığı ile yoğun bakım ünitesine gitme ve akciğer zatürree riski artacaktır. Bu nedenle aşıyı sizin ve bebeğinizin sağlığı için öneriyoruz. ayrıca hastanede yatmıyor olsanız bile..

“Süreçte anne bile kayboldu”

Aşısız hastalığa yakalanan hamilelerin sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Eserkan, şunları kaydetti:

“Maalesef hiç aşı yaptırmamış ya da aşı yaptırmamış gebelerin sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Genelde hastaneye yatırıp burada tedavi ediyoruz. Çok ciddi hastalıkları var, yoğun bakımda gebelerimiz var. Akciğer tutulumu ve nefes darlığı olan hamile kadınlarımız var. Çocuklar da bu durumdan muzdarip. “Sizin ve çocuğunuz için yiyecek. İçtiğimizi düşünüyorsak Covid-19’a karşı aşımızı düşünelim. aşı olun.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu