Sağlık

Aşı olmayı kabul etmeyen hasta: “Keşke geriye dönebilsem ve hemen aşı olsam”

Aşı olmayı reddeden hasta: “Keşke bir an önce gelip aşı olabilsem” 12 gün yoğun bakımda kalan Erhan Topalkara, “Aşı yaptırmadığıma pişmanım”;

Aşı olmayı reddeden hasta: “Keşke bir an önce gelip aşı olabilseydim”

12 gün yoğun bakımda kalan Erhan Topalkara, “aşı olmadığına pişman”

Denizli – DenizliTürkiye’de aşı seçeneği olmadan Covid-19’a yakalanan iki yoğun bakım hastası, tedavilerinin devam ettiği yoğun bakım ünitesinden; “Aşı olmadık, çok zor bir süreçten geçiyoruz. Aşı olmayanların bir an önce aşı olmaları gerekiyor” dedi.

Denizli’de yaşayan 52 yaşındaki Erhan Topalkara ve 40 yaşındaki Olkai Bichak, sayılarına rağmen aşı yaptırmadan hastalandı. Yoğun bakımda tedavisi devam eden iki hasta aşıları yapılmayanlara sevk edildi. Denizli İl Sağlık Müdürü ᲜSıkıcı. Berna Öztürk, aşısız veya eksik aşılı hastaların çoğunun hastanelerde tedavi edildiğini belirterek, aşısız vatandaşları geç aşı olmaya çağırdı.

Servergaz Devlet Hastanesi’nde 16 gün koronavirüs tedavisi gören ve 12 gün yoğun bakımda kalan Erhan Topalkara, aşı yaptırmadığına pişman olduğunu söyledi. Zamanı geldiğinde hemen aşı olacağını söyleyen Topalkara;

“Almanya’dan Türkiye’ye tatile geldim. Tatilimin ilk haftası çok iyi geçti, sonra Covid-19 hastalığına yakalandım. Öksürdüm, hastalık ciğerlerime girdi. Şimdi aşıyı ertelediğim için pişmanım. Bütün aşılarımı yaptırdım. Ne kadar zor olduğunu anladım. Terapi sırasında. “Dünyadan kopmuşsun, herkese ihtiyacın var. Ama çok şükür sağlık çalışanlarımız bize çok iyi baktılar. Hastalıktan kurtulduğumda ciğerlerimde çok az şey kaldı. Eğer üstesinden gelirsem, zamanla aşı olmayı umuyorum. “Ben yapacağım” dedi.

“Keşke bir an önce geri dönüp aşı olabilseydim”

Bir diğer hasta, 6 gündür hastanede olan 40 yaşındaki inşaat mühendisi Olkay Bichak; Artık aşının önemini daha iyi anladığını kaydetti. Danny, “şimdi geri dönebilseydim, düşünmeden felç geçirirdim” diyerek üzüntüsünü dile getirdi; “Hastalık süreci zor bir süreç. Neden yaşadım bilmiyorum. Bana olmaz sanıyordum, gençtik. Ben de aşı olmadım. Ama bu noktada aşının çok önemli olduğunu görüyorum. Vurulmak istiyorum. “Aşı” dedi.

“Aşı olmadığına pişman olan hastalarımızı dinleyin aşı yaptırın”

Koronavirüsle mücadelede en önemli araç olan Denizli’de aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kamu, özel, üniversite hastaneleri ve aile sağlığı merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, fabrikalar, iş yerleri gibi yoğun nüfuslu bölgelerde de mobil aşı grupları sayesinde vatandaşlar aşılanıyor.

Sağlık Müdürü, Denizli İli, Ph.D. Dr. Berna Öztürk, aşının önemine değinerek, şu anda hastanede yatan hastaların çoğunun aşılanmamış veya aşılanmamış orta yaşlı ve genç hastalar olduğunu söyledi. ოზთურქი; “Maalesef aşılamayı geciktiren ve daha sonra bana ya da bana bir şey olmayacağını söyleyen vatandaşlar olmuş olabilir.” Mesafeli maskeleme kurallarına uyarken en önemli silahımız aşıdır. Bu nedenle kendi sağlığı ve toplum sağlığı için aşı yaptırmayan vatandaşlarımızı bir an önce bekliyoruz” dedi.

Aşı olmayı reddeden hastalar:
Aşı olmayı reddeden hastalar:
Aşı olmayı reddeden hastalar:
Aşı olmayı reddeden hastalar:

Kaynak: Newslaş Haber Ajansı / Mehmet Barlas

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu