Sağlık

Aşılamada “mavi” kategoriye ulaşan Hatay’da yeni hedef “hiç aşı olmayan 250 bin kişi”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için aşılama oranının yüzde 75 üzerinde “mavi” kategoriye ulaşan Hatay’da yeni hedef, bu imkana sahip olmayan 250 bin kişiye ulaşarak yüzde 100’e ulaşmak. aşı olma hakları vardır.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk dozu yüzde 75’i aşarak “mavi” kategoriye ulaştı. HatayYeni hedef, aşı hakkı olmasına rağmen bu fırsattan yararlanmayan 250 bin kişiye ulaşarak Türkiye’de yüzde 100’e ulaşmak.

İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının ve kamu yararının çabalarıyla kent genelinde uzun zamandır beklenen aşı oranına ulaştıklarını söyledi.

Hatay’da yaklaşık 1 milyon 150 bin kişinin aşılanması gereken kategoride olduğunu kaydeden Hambolat, “Bunların yaklaşık 900 bini ilk doz aşıyı yaptırdı. İlimizde ülkemizde aşı olma hakkı olmasına rağmen aşılanma hakkı var. 250 bin kişi henüz aşı olmadı. Aşıları var. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Bu sayının daha çok genç olduğunu görüyoruz. Yaşlılarda aşılanma oranımızın daha yüksek olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Hatay’ın başarılı aşılama oranından memnun olduklarını söyleyen Hambolat, şöyle devam etti:

“Geç de olsa yeniden aramıza döndüğümüz için mutluyuz ama bu bizim için yeterli değil. Aşılama oranının yüzde 75’ini aşmak bizim için ilk hedefti. Bundan sonraki hedef ise %100 aşılı kuluçkahane oluşturmak. İkinci doz aşı noktasında yüzde 54 grubundayız. Birkaç gün içinde inşallah halkımızın esenliği ve personelimizin çabalarıyla ikinci doz eşiğinde yüzde 55’i aşacağız ve yüzde 65’i hedefleyeceğiz. ”

Humboldt, şehirdeki vatandaşların aşıyı her yerde alabilmelerini sağlamak için seferber olduklarını söyledi.

Bazı bölgelerde aşılama oranlarına ulaşmış olsak da başka yerlerde istenilen seviyeye gelemedik. Bu konuya odaklanmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Hambolat, okulların açılması ve tatil sezonunun sona ermesiyle aşı oranlarının artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Hambolat, hastaların hastanelerde yatış ve yoğun bakım üniteleri nedeniyle hastaneye kaldırıldığını söyledi. bunların yüzde 2’si. Tam aşılı kişilerden oluşur. Bu rakamlar aslında aşıya önem verilmesi gerektiğinin bir göstergesidir. “Kullanılan ifadeler.

aşı
aşı
aşı
aşı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Salim Taş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu