Gündem

Aşılamanın düşük olduğu Şanlıurfa ve Diyarbakır’da yoğun bakım servisleri dolup taştı

Koronavirüs aşılama oranının düşük olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa ve Diyarbakır’da yoğun bakım ünitelerinin kapatılması büyük endişe yaratıyor. Her iki ilde görev yapan hekimlerin ortak açıklaması, yoğun bakım ünitesinde iki doz aşı yaptıran hasta olmadığı ve hastanede yatan vatandaşların genellikle aşısız veya tek doz aşılı olduğu yönünde.

Ianlıurfa’daki yoğun bakım ünitesi geçen ay tamamen doldu. Tecrübeli yoğun bakım nedeniyle açılan ek yoğun bakım servislerinin taşması kentte endişe yarattı.

Hizmetler son 1 aydır taşınıyor

Vaka sayısı arttıkça daha önce kapatılan Covid-19 Yoğun Bakım Servisleri yeniden açıldı. Mehmed Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan Covid-19 Yoğun Bakım Üniteleri, Dr. Kaner Kaya, yoğun bakım hizmetlerinin son 1 aydır gereksiz olduğunu söyledi.

“Yoğun bakıma alınan iki hastamız var”

Yoğun bakım ünitesindeki hastaların ortak özelliği aşı olmamaları veya tek doz aşı yaptırmamaları olduğunu söyleyen Dr. Kaia, şunları söyledi:

“Geçen ay yoğun bakım ünitelerimiz tamamen doldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı kadar ilave yatak açtık. Yine böyle bir hizmet sunduk. “Özellikle yoğun bakım hastanelerinde. Aşısı yapılıyor. ciddi şekilde etkili. Halkımızın aşıdan gerçekten faydalandığını biliyoruz.”

Aşılamanın düşük olduğu Şanlıurfa ve Diyarbakır'a yoğun bakım üniteleri taşınıyor.

81 çocuk Diadarbir Çocuk Hastanesi’nde yoğun bakımda

Yoğun bakım ünitelerinin doldurulduğu bir diğer il ise Diyarbakır. Çocuk Hastanesi Başhekimi Semih Kanpolat, taç Tıbbi nedenlerle hastaneye kaldırılan çocukların ailelerinin çoğunun aşılanmadığına dikkati çekerek, “Ağustos ayında hastaneye kaldırılan 1.402 çocuktan 466’sının Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nin özel Covid-19 Çocuk Tıp Kliniği’ne başvuran şüpheli çocuklara, uzman bir kişi tarafından yapılacak ilk muayenenin ardından test yapılacak. Olumlu bir sonucu olan çocuklar hemen tedavi edilir. Hasta çocuklar anneleriyle birlikte tek kişilik odalara alınıyor ve tedavi süreci başlıyor.

Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Doktoru Semih Kanpolat, Ağustos ayında 1.402 çocuğun Covid-19 şüphesiyle hastaneye başvurduğunu söyledi. Çocuklar tedavilerinin ardından taburcu edildi. Şu anda 72’si kliniklerde, 81’i yoğun bakımda olmak üzere 153 çocuk tedavi görüyor.

“50 çocuktan günlük test alıyoruz”

Kanpolat, erişkin hastaların yanı sıra çocuklarda da covid enfeksiyonunun görüldüğünü ve hastaneye yatışlarının arttığını belirterek, şunları kaydetti:

“Vakaların artmasıyla bir düzenleme yaptık. Girişte ambulans doktor ve hemşirenin yanı sıra destek personelinin olduğu bir alan oluşturduk. Tüm hastaların buraya gelmesini planladık. Onlardan smear alıyoruz. günlük ortalama 50 çocuktan test yapılıyor.Doktor hastanın hastaneye kaldırılabileceğini düşünüyorsa izolasyon bölgemiz var.Acil servis.Hastayı buraya alıyoruz.Pediatri uzmanlarımız gelip tüm tetkikleri ve görüntülemeleri değerlendiriyor.Tedavi bu şekilde süreç başlar.”

Aşılamanın düşük olduğu Şanlıurfa ve Diyarbakır'a yoğun bakım üniteleri taşınıyor.

“Anne aşı yaptırabilir”

Hastanede yatan çocukların ailelerinin çoğunun aşı olmadığını belirten Canpolat, “Ailelerimiz meslek olarak bir şeyler biliyor. Ama genel olarak söyleyebiliriz.” Hastalık hakkında net bir bilgi yok. Ancak uzmanların ve bizlerin tavsiyesi, insanlara fayda-zarar dengesi gözetilerek aşı yapılması gerektiğidir. Halkımızın daha fazla uzmanı dinlemesi gerekiyor” dedi.

“Çocuklar arasında sezgisel hasta yoktur”

Hastaneye kaldırılan çocuklar arasında entübe hasta olmadığını kaydeden Canpolat, “Entübasyon olmadı ama yoğun bakıma ihtiyacı vardı. Bu arada hastanemizde planlamaya başladık. Ailelerin de entübasyona ihtiyacı var. Çocuklarını korumak için onları uyarıyoruz. Önce aşıları, sonra da çocukları” dedi. Dedim.

Oğlunun tedavi altına alındığı ve isminin verilmesini istemeyen anne, oğlunu emzirdiği için aşı yaptırmadığını belirterek, “Henüz aşı olmadım. Çevremdekiler emziren annelerin olamayacağını söyledi. aşı oldum. Ama durum öyle değil. “Evet. Bu yüzden yakında orada olacağım.”

Aşılamanın düşük olduğu Şanlıurfa ve Diyarbakır'a yoğun bakım üniteleri taşınıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu