Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’ndan enflasyon daha da artacak uyarısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine LagardeAvro bölgesindeki enflasyonun sonbaharda daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Lagarde, Avrupa Parlementosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumuna video konferans yoluyla katıldı.

Avrupa’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başarıyla uygulanan aşı kampanyaları sonucunda kısıtlamaların gevşetildiğini hatırlatan Lagarde, ekonomik toparlanmanın ivme kazandığını söyledi.

Euro bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 2,2 büyüdüğünü hatırlatan Lagarde, yılın ikinci yarısında güçlü bir büyüme beklediklerini ve ekonomik aktivitenin salgının bir önceki yıl seviyesinin üzerine çıkmasını beklediklerini vurguladı. yıl.

Lagarde, avro bölgesinin bu yıl yüzde 5, 2022’de yüzde 4,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyümesini beklediklerini söyledi. “Büyüme beklentileri büyük ölçüde salgının gelişimine bağlı ve belirsizliğini koruyor.” dedi.

Lagarde, “Euro Bölgesi enflasyonu Ağustos’ta yüzde 3’e yükseldi. Enflasyonun sonbaharda daha da artmasını bekliyoruz.” dedi. Kullanılan ifadeler.

Lagarde, enflasyon artışını hala “geçici” olarak düşündüklerini, petrol fiyatlarındaki sert artışın, Almanya’da KDV indirimlerinin kaldırılmasının ve malzeme ve ekipman sıkıntısının maliyetlere yol açtığını açıkladı. Enflasyon arttı.

Lagarde, enflasyonu artırabilecek faktörlerin etkisinin gelecek yıl ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

ECB’nin 2021’de yüzde 2,1, 2022’de yüzde 1,7 ve 2023’te yüzde 1,5 enflasyon beklediğini hatırlatan Lagarde, kısıtlamaların sıkılaştırılması durumunda enflasyonun tahmin edilenden daha düşük olabileceğini ve ekonomik performansı etkileyeceğini söyledi.

Lagarde, “Sürekli yüksek enflasyon, ücret beklentilerinden daha yüksek talebe yol açabilir” dedi. dedi.

Enflasyon en fazla 10 yıl

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 3 ile 10 yılın en yüksek oranına ulaştı.

Ağustos ayında enflasyon Polonya, Litvanya ve Estonya’da yüzde 5, Macaristan’da yüzde 4,9 ve Belçika’da yüzde 4,7 olarak tahmin edildi. Bu oran Almanya’da yüzde 3,4, İspanya’da yüzde 3,3, İtalya’da yüzde 2,5 ve Fransa’da yüzde 2,4 oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu