Gündem

Bahçelerde salça kazanları kaynamaya başladı

BİLECİK (İHA) – Meyve bahçelerinde salça kazanları mayalanmaya başladı

BiletsikAsırlık salça yapma geleneği devam ediyor

eşiyle salça yapan Arslan Altındi;

“Bu macunlar 8-9 saatlik uzun bir uğraştan sonra yapılıyor”

Bilecik – Kış yaklaşırken Bilecik her bahçede salça kaynatıyor ve vatandaşlar yıllardır atalarından gördüğü gibi salça yapıyorlar.

Biletsik Gülpazarı İlçede kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan ev yapımı makarna yapımına başlandı. Domatesleri iyice kesen kadınlar kendi salçalarını yaparlar. Uzun yıllardır gelenek haline gelen salça, önce küçük küçük domatesler halinde doğranır, yaklaşık 3 saat odun ateşinde kaynatılır, ardından tuzlanır ve 1 saat daha kaynatılıp soğumaya bırakılır. 12 saat buzdolabında bekletilen salça kullanıma hazırdır.

“8-9 saatlik uzun bir mücadeleden sonra oluyor”

Arslan Altındiş, “200 kilo domates aldık. 25 kilo kırmızı biber ekliyoruz. 30,35 kilo biber 200 kilo yeter. Şimdi domatesleri ve kırmızı biberleri haşladık, iyice erimişler. yani domatesleri alacağız ve sonra salça yapmaya devam edeceğiz bu çok zor bir iş 3-4 saat.Bu şekilde karıştırmaya devam edeceğiz.8-9 saatlik uzun uğraştan sonra macunumuz Bitti.Görünüm 70″Bu macunlar 80 yıldır ilçemizde üretiliyor. Tamamen doğaldır, hiçbir katkı maddesi yoktur. Bu, insan sağlığı için çok faydalı bir ürün” dedi.

Bahçelerde salça çömlekleri kaynamaya başladı

Bahçede salça çömleklerinin kaynatılması başladı

Bahçede salça çömleklerinin kaynatılması başladıBahçede salça çömleklerinin kaynatılması başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu