Teknoloji

Bakanlık’tan iş yerlerine PCR testi yazısı: Aşı yaptırmak değil ancak test yaptırmak zorunlu

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, aşısız çalışanlardan haftada bir kez PCR testi yapılması gerektiğini işyerlerine yazı gönderdi. Kararın ardından tartışmalara yol açmadan önce aşının işyerinde zorunlu olup olmadığı tartışması başladı. Kanunen işçiler aşı olmak zorunda değildir, ancak arkadaşlarının sağlığını korumak için uzmanların tavsiyelerine uymaları gerekmektedir.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede atılan yeni adımlardan biri de halka açık yerlerde PCR testine ihtiyaç duyulması oldu. Özellikle aşılanmamış ve bu nedenle risk altında olan kişilerden PCR testi istenecektir. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı da 81 ile PCR testi ile ilgili bir makale gönderdi.

“Bütün işçileri bilgilendirmeliler”

Saba’da bulunan HaberlerBakanlık tarafından gönderilen mektuba göre, “Bu hususta 81 ilin valisi Kovid-19’un riskleri ve önlemleri konusunda işverenlerin çalışanlarına bilgi vermeleri için gerekli PCR testini içeren 2 Eylül 2021 tarihli genel bir yazı. karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruyucu ve önleyici tedbirler konusunda tüm çalışanlarını bilgilendirmekle yükümlüdür.

Haftada bir kez test istenecek

İş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından koronavirüs kesin tanısının olası sonuçları aşılanmamış işçilere işveren tarafından bilgi verildikten sonra iletilmelidir. 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren koronavirüs aşısı olan işçilere işyeri/işveren tarafından haftada bir kez zorunlu olan PCR testi yaptırılabilecek olup, gerekli önlemlerin alınması için test sonuçları işyerinde kayıt altına alınacaktır.

Onunla tartışmalar getirdi

Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı tarafından gönderilen mektup, “Aşı zorunlu olacak mı?” tartışmalarına yol açtı. Bu olaylardan sonra herkes dikkatini hukuka çevirdi. Kanun aşı gerektirmez, ancak önleyici tedbirler gerektirir.

Arkadaşların sağlık bakımına ihtiyacı var

Aşı olma zorunluluğu olmadığı için aşı olmak istemeyenlerin virüs bulaşmadığını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu yöntem diğer çalışanların sağlığını garanti eder. Bu nedenle çalışanlar aşılanmamışsa her hafta PCR testi ile enfekte olmadıklarını kayıt altına almalıdırlar.

Bakanlıktan işler için PCR test mektubu: zorunlu aşı değil, test

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu