Sağlık

“Bel fıtığı ilerlediğinde bel ağrısı olmuyor”

“Fıtık ilerlediğinde bel ağrısı olmaz” Doç. Dr. Cüneyt Göçmez: “Bilimsel olmayan uygulama bel fıtığının felç olmasına neden olabilir” Acıbadem Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. doktor

“Fıtık ilerlediğinde sırt ağrısı olmaz”

Doç. Dr. Kaneit Gomez:

“Bel fıtığının bilim dışı kullanımı felce neden olabilir”

KAYSERİ – Acıbadem Kayzer Hastane Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Cüneyt Göçmez, ameliyatsız olarak kolayca tedavi edilebilen bel fıtığının, bilimsel olmayan uygulamalar nedeniyle çok ciddi bir hal aldığını belirterek, şunları kaydetti: Aslında yatak istirahati ve fizik tedavi gibi basit yöntemlerle tedavi edilebilir.

Sedanter yaşam tarzı sigaralar Bağımlılığın ve obezitenin artması disk hernisi sorunlarına yol açar. Disk hernisini tedavi etmek için toplumda doktor yerine “klasik” olarak bilinen kişilerin kullanılması veya bilimsel olarak kanıtlanmamış alternatif yöntemler kullanılması felç gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ancak bel fıtığı olan hastaların küçük bir kısmı ilk üç hafta içinde istirahat ve medikal tedavi ile başlangıçta iyileşebilmektedir. Acıbadem Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, ameliyatsız olarak kolayca tedavi edilebilen bel fıtığının, bilimsel olmayan uygulamalar nedeniyle çok ciddi bir hal aldığını söyledi. Yatak istirahati ve fizyoterapi gibi basit yöntemlerle çözülebilecek bir problem. Hatalı uygulama nedeniyle ameliyat için gereken boyuta ulaşabilir ve hatta hastayı felç edebilir” diye uyardı.

Guchemz, “Lümen fıtığı, omurga kemikleri arasındaki kolajen disklerin hasar görmesi nedeniyle gelişir. Bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma, kas güçsüzlüğü, hareket etmede zorluk, erkeklerde iktidarsızlık, bacak ağrısı, yorgunluk, denge kaybı ve idrar tutamama. Disk herniasyonu.Çünkü ağrının ne zaman başladığı ve hastanın kullandığı tedavi önemlidir.Muayene ve MRG sonuçlarına göre hasta fıtık basıncı, ağrı şiddeti, hareket kaybı ve ilaca yanıt gibi faktörlere göre değerlendirilir. Ayrıca radyografik sonuçlar lomber fıtık şikayetlerini destekliyorsa ve detaylı olarak alınmış hasta öyküsünü destekliyorsa tanı duyulur.

“Dış müdahale fayda sağlamaz”

Toplumda fıtığın masaj veya benzeri yöntemlerle tedavi edilebileceğine dair bir inancın olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Goçmez, “Fıtığı oluşturan et parçası sinirin altında, sinir kemiğin altında ve bu kemiklerin kemik ve yağ dokusunun altındadır. Dolayısıyla fıtığı dışarıdan hissetmemiz mümkün değildir.

Başlangıçta tıbbi tedavi ile tedavi edilebilir.

Bazen doğal bir iyileşme süreci izlenerek fıtık azaltılabilir. Bu durumu açıklayarak, “Fıtık ortaya çıktıktan sonra vücudun ürettiği mekanizmalar sayesinde fıtık su kaybedebilir ve küçülebilir. Bu bazı hastalarda doğal bir iyileşme sürecidir. Yani bazen hastalarımız tıbbi yöntemlerle kendiliğinden iyileşebilir, Guçmez, bu iyileşmelerin genellikle ilk üç hafta içinde gerçekleştiğini söyledi. Hastaların bu iyileşmelerin uygulama yapılmamasından kaynaklandığını düşündüklerini söyleyen Güchemz, “Ancak iyileşme vücudun kendi mekanizmaları sayesinde oluyor. Bu nedenle bel fıtığı semptomları olan hastalara ağrının ne kadar sürdüğünü soruyoruz.”

“Fıtık ilerlediğinde sırt ağrısı olmaz”

Bel ağrısı olan hastalarda bu ağrının çoğunlukla fıtıktan değil ameliyattan kaynaklandığı, “bacaklarda veya ayaklarda bir sinir fıtığının basıncına bağlı hasta kuvvet kaybı, tıbbi müdahaleye rağmen akut ağrı” gibi parametrelerle ortaya çıktığı belirtilmektedir. tedavisi ve idrar kaçırma.” Doç. “Bel fıtığının ileri evrelerinde hastalarda bel ağrısı olmaz. Hasta bacak ağrısı ile gelir. Bizim başvurduğumuz hastaların yüzde 95’i bacak ağrısı ile gelen ve bel ağrısı olmayan kişilerdir. Yani hastadır. bel ağrısı var.Çoğu hastada aslında disk herniasyonu yoktur.Mekanik bel ağrısı, kas spazmları veya dejeneratif sorunlara bağlı ağrı gelişebilir.

Kaynak: Newslas Haber Ajansı / Turan Bulut

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu