Sağlık

Berlin’de Dünya Sağlık Örgütünün yeni “salgın istihbarat” merkezi açıldı

Gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi görevi görecek Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Küresel Merkezi Almanya’nın Berlin kentinde açıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Küresel Genel Merkezi, gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi olarak hareket edecek AlmanyaBaşkenti BerlinAçıldı

Almanya Şansölyesi Angela MerkelMerkezin açılışında konuşan Bakan, küresel veri, analiz ve sağlıkla ilgili acil durumları sağlayan merkezin Avrupa ile diğer kıtalar arasında bir köprü olacağını kaydetti.

DSÖ’nün üye devletlerin izin verdiği ölçüde çalışacağını kaydeden Merkel, “Bu kesinlikle CEO’nun iyileştirebileceği veya değiştirebileceği bir şey değil” dedi. Dedim.

Sadece küresel bir salgından bahsetmek için DSÖ’ye ihtiyaç olmadığını vurgulayan Merkel, Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel bir yapılanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhano Gebreys, Merkel’e merkezin açılmasına verdiği destek için teşekkür ederek, “Dünyanın pandemi potansiyeli olan yeni virüsleri tespit etmek ve etkili pandemik ve salgın risk yönetimi uygulamak için verileri gerçek zamanlı olarak izleyebilmesi gerekiyor” dedi. Dedim.

Dünyada milyonlarca insanın ilk doz aşısını almadığını, bazı ülkelerin artık 2 doz aşı ile insanlara ek dozlar sağlamaya başladığını vurgulayan Gebreius, ülkelere ihracat kısıtlamalarını ve ticaret engellerini kaldırma çağrısında bulundu. coviditler. Küresel Sağlık için 19 Aşı.

DSÖ’nün Berlin’deki yeni kampüsü, gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi olarak yeni pandemik ve salgın (salgın) istihbarat, gözetim ve analitik metodolojilerin küresel merkezi olacaktır.

Alman hükümeti DSÖ Merkezine 100 milyon dolar ayırdı.

Merkez, pandemi ve salgın risklerini öngörmek, önlemek, tespit etmek, hazırlamak ve bunlara müdahale etmek için en son teknoloji ile donatılacak.

Açılışta Merkel, küresel sağlığa yaptığı katkılardan dolayı DSÖ tarafından Küresel Liderlik Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bahattin Gönültaş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu