Sağlık

Beyaz cennet Pamukkale, DMD hastalarının farkına varamadı

PAMUKKALE (İHA) – Beyaz Cennet Famukale, DMD hastaları anlamadı

Dünyaca ünlü travertenlerin ışığı parlatamaması hayal kırıklığı yarattı.

DENİZLİ – DMD’li çocuklar için bilinçlendirme TürkiyeDünya genelinde sembolik yerler 27 puanla kırmızıya döndü. Tüm yasal izinlere rağmen, Famukale travertenlerinin bilinci paylaşamamasına hüsrana uğradı.

Duchenne Musküler Distrofili hastaların sorunları hakkında farkındalık yaratmak, Eylül Duchenne Dünya Farkındalık Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu yıl, genetik kas hastalığı olan çocuklar için birçok kültürel ve tarihi simgenin olduğu yerler kırmızıya döndü. DenizliUNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Beyaz Cennet’in kırmızıya dönmesi bekleniyordu. Famukale travertenlerine yasal izinleri alınan çömleğin yüzü kızarma hayaliyle gelen aileyi hayal kırıklığına uğrattı. Ülke genelinde birçok nokta kırmızı olsa da Famukale durumdan habersizdi.

“Bütün Türkiye bu hastalığı biliyordu ama ne yazık ki Famukale ona ulaşamadı”

Pamukkale travertenlerine oğlu Rüzgar Yaşar ve eşi Nur ile gelen DMD Aileleri Derneği Denizli Sözcüsü Yusuf Urem, hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Pamukkale Travertenleri’ne büyük bir heyecanla geldiklerini söyleyen Ure, “DMD aileleri derneği olarak kurumlara başvurduk. Türkiye’nin farklı illerindeki tarihi ve kültürel değerler kırmızı ışıklarla aydınlatıldı. Kusura bakmayın. Duşen bir kas. Bugün Galata Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Kars Kalesi gibi yerler kırmızıyla aydınlatılıyor.Gördüğünüz gibi Famukale kırmızıyla aydınlanacağı için buraya geldik, beyazla tanıştık.Tüm Türkiye” Bu bir hastalık. Anladı ama maalesef Famukale ona ulaşamadı. Bu bizi üzdü” dedi.

DMD Aileleri Ankara ofisinden yapılan açıklamada, “Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile 10 gündür resmi görüşmeler yapıyoruz. Son olarak Pazartesi günü kendileriyle yaptığımız görüşmede herhangi bir ihlal olmadığı bilgisi bize ulaştı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.” İstanbul’daki Pamukkale Travertenleri de dahil olmak üzere 27 tarihi köprü, anıt ve yer hakkında farkındalık. “Bugüne kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken Pamukkale Travertenlerinin kırmızıya dönmemesi bizi ve ailelerimizi üzdü.”

Öte yandan Kültür ve Turizm Müdürlüğü temsilcileri, Famukale Traverteninin altyapısının uygun olmaması nedeniyle etkinliğin yapılamayacağını savundu.

Beyaz Cennet Pamukkale, DMD hastaları fark etmedi

Beyaz Cennet Pamukkale, DMD hastaları fark etmedi

Beyaz Cennet Pamukkale, DMD hastaları fark etmediBeyaz Cennet Pamukkale, DMD hastaları fark etmedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu