Teknoloji

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: ‘Sürecin yüz yüze başarılı bir şekilde devam edeceğine inanıyorum’

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: “Sürecin yüz yüze başarıyla devam edeceğine inanıyorum” Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. doktor

İlhan Bilim Kurulu Üyesi: “Sürecin yüz yüze başarıyla devam edeceğine inanıyorum”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mustafa Nechmi İlhan, üniversitelerde başlaması hedeflenen yüz yüze eğitim konusunda, “Güvenli Yerleşke Süreç bir rehber ve bir uzaktan eğitim rehberi ile ilerler. İnşallah güz döneminde öğrencilerimizle buluşacağız. Kampüslerimiz, öğrencilerimizin sesiyle coşmaya devam edecek. birlikte olacağız. Hem eğitim alacaklar hem de sosyal hayatlarına katkı sağlayacaklar” dedi.

Gaz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Neçmi İlhan, YÖK Başkanı Prof. doktor Erol Özvar Üniversitenin açıkladığı üniversitelerde yüz yüze eğitim kararının kurallara uyulduğu sürece sorunsuz geçeceğine inandığını söyledi. Prof. Dr. StatementHA’ya yaptığı açıklamada İlhan, akademide yeni dönem için yükseköğretimi hedefleme kararının akademisyenleri öğrenciler kadar mutlu ettiğini ve önlem alınması halinde herhangi bir sorun yaşanmayacağını kaydetti.

Bilim Kurulu Üyesi İlhan, “Ülkemizde 8 milyon üniversiteli öğrencimiz var. Öğretim üyesi sayarsak bu sayı çok yüksek. Dün YÖK Başkanı Erol Özvar üniversite rektörleriyle bir araya geldi. Bir zamanlar pandemi dönemi zordu.Hepimizin zor bir dönemden geçtiği bir dönemdi ama üniversiteleri etkileyen bir süreç olmasına rağmen sorunsuz çalışmaya devam edip eğitimlerine devam ettiler. insanlar ruhsal olarak yüzleşmemenin bir sonucudur.

Önümüzdeki döneme baktığımızda aslında yüz yüze eğitimin önceliği YÖK Başkanı Erol Özvar tarafından dün açıklandı. Sonuç olarak, tüm üniversitelerde gerekli önlemleri alarak, gerek programlarda gerekse il veya bölgelerde pandemi koşulları veya kendi imkânlarına göre değerlendirmeler sonucunda mümkün olduğu kadar yüz yüze eğitim yapmak zorunda kalacaklardır. .

“Sürecin karşısında başarılı bir şekilde devam edeceğine inanıyorum”

Üniversitelerde her programın kendine has özellikleri olduğunu hatırlatan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Olhan, “Sadece programları içeren programlar var ya da tıp gibi programları içeren programlar var. Program içermeyen programlar var. Bunların arasında öğrenciler güvenli kampüs rehberliği ve uzaktan eğitim riskine giriyor. Eğitim Kurumu tarafından ( YÖK) Üniversitedeki öğretim üyelerimiz ve idari personelimizin desteğiyle, dersliklerin çalıştırılmasıyla ve dersi engellemeden, sürecin yüz yüze, başarılı bir şekilde devam edeceğine inanıyorum.

“İnşallah sonbaharda öğrencilerimizle buluşacağız ve kampüslerimiz öğrencilerimizin sesiyle coşacak”

İl dışından öğrenci sayısının Türkiye’deki tüm üniversitelerde oldukça yüksek olduğunu kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Neçmi İlhan şunları söyledi:

“Üniversiteler sürece oldukça hazırdı. Süreç öncesinde yükseköğretim kurumu, programların yüzde 40 oranında mesafeli olabileceği yönünde bir yaklaşım oluşturdu. Hepimiz eğitim verdik. Öğrenci eğitimi ertelenmemeli, uygulamalı eğitim yapılmalı. özellikle sahada ve sahada yürütülen ancak aşırı kalabalık sınıflarda teorik eğitimin riskli olmaması için gerekli tedbirler alınarak güvenli bir kampüs rehberi ve uzaktan eğitim rehberi ile süreç ilerliyor. öğrencilerimizin sesleriyle eğlenin. birlikte olacağız. Hem eğitim alacaklar hem de sosyal hayatlarına katkı sağlayacaklar.

Tabii bu Türkiye geneli için geçerli. Üniversitelerin açılması sadece büyükşehirlerimizi etkilemekle kalmıyor, Ankara Ve bu İstanbul için geçerli değil. İzlediğimizde Anadolu’daki tüm şehirlerimiz öğrencilerini bekliyor. Çünkü birçok ilimizde il dışından çok sayıda öğrenci gelmektedir. Bize ve Ankara üniversitelerine baktığımızda şehir dışından çok sayıda öğrenci geliyor. “Örneğin öğrencilerin maske takmaya dikkat etmeleri, kampüse girer girmez maskelerini çıkarmamaları, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri gibi tedbirlere de uymaları halinde sürecin daha rahat geçeceğine inanıyorum. “

“Tedbir alırsak önümüzdeki dönemi daha başarılı bir yüzle göreceğimize inanıyorum”

Y AçıklamaK Başkanı Erol Özvar, yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitim sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, yurtlarda kalan öğrenciler ile aşılı olanlar ve olmayanlar arasında aşı olmayanların normal eğitimden ayrı tutulması gerektiğini söyledi. PCR testleri. Bilim kurulu üyesi İlhan, önerinin yerinde olduğunu belirterek, “YÖK başkanının önerisi çok rasyonel ve çok mantıklı bir önerme. Çünkü insanlar birbirine bulaştırmamalı. Tabii bu aşılı bir kişiye bulaşabilir ya da olmayabilir anlamına gelmez.” Ama aşı olmayanlarda risk daha fazladır.Böyle bir yaklaşımı kullanmak doğru olur.Bütün öğrenciler aslında yurtta kalmıyorlar.Evde gençlerimiz var.Hepimiz evde kalabalık toplantılarda olabiliyoruz.

Buradan tüm gençlere çağrım, mümkün olduğu kadar az insan olmaya çalışmaları ve eğer çok sayıda bir araya gelirlerse mutlaka temiz havanın ortamı havalandırmasına izin vermeleridir. Yoğunluğu azaltmalı ve toplandıkları yerler kapalı bile olsa maske takmaktan vazgeçilmemeli. Bunları yerine getirirsek, önümüzdeki dönemi daha başarılı bir şekilde yüz yüze daha başarılı geçirebileceğimizi düşünüyorum. “Elbette öğrencilerimizin aşılanması, onların ve arkadaşlarının olası enfeksiyonları ailelerine bulaştırmasını önlemek için doğru profilaktik yaklaşım olabilir” dedi.

(İHA)

İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu