Teknoloji

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: “Tam aşılı vatandaşlarda yüzde 80 bandına çıkarsak Delta varyantı da olsa yayılımın daha az olacağını söylemek mümkün”

İlhan Bilim Kurulu Üyesi İlhan, “Aşıları tam olan vatandaşların yüzde 80’ine ulaşırsak Delta varyantında bile prevalansın daha az olacağı söylenebilir” dedi. doktor

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: “Tam aşılı vatandaşlarda yüzde 80’e ulaşırsak, Delta seçeneği olsa bile prevalansın daha az olacağı söylenebilir.”

Ankara – Sağlık Bakanlığı oronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. doktor Mustafa Neçmi İlhan“Aşıları tam olan vatandaşların yüzde 80’ine gidersek bu seviyede delta seçeneği olsa bile prevalansın daha az olacağını söyleyebiliriz. Çünkü kesin olan bir şey var ki biliyorsunuz ki aşı olan kişilerde daha hafif oluyor. Hafif bir viral oldukları için “Yükleri, ortamdaki dağılımları da daha fazla. Daha az” dedi.

Gaz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mustafa Neçmi İlhan, aşı için gelen herkesin acilen dozları kaçırmış olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Olhan, bir İHA muhabirine yaptığı açıklamada, kameraman Dr. Alham Atılgan ve patolog Dr. Murat Tadi’nin corona virüsten hayatını kaybetmesine çok üzüldüklerini söyledi. İlhan, “Dün bakanın mesajını da öğrendik. İki meslektaşımız koronavirüsten öldü. Tabii sağlık çalışanları ön saflarda çalışıyor. Ama aşısı olmayanlar var. Ne yazık ki aşılanmayanlar arasında” dedi. , bilim kurulu üyesi. “Korona virüsü daha ağır sonuçlara neden oluyor.” Meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, mekanları cennet olsun. Tabii ki geldiğimiz yerde hızla aşılamaya devam ediyoruz. Aşıda yüzde 75 seviyesindeyiz ve ikinci dozda yüzde 57 civarındayız. Aşısız vatandaşlarımız arasında yüksek ölüm oranı görüyoruz” dedi.

“Koronavirüs teşhisi konanlardan hastaneye kaldırılanların yüzde 95’i aşısız”

Bilim kurulu üyesi Olhan, aşılı ve aşısızlar arasında hastaneye yatış sayısı ile ölüm sayısı arasında net bir fark olduğunu belirterek, “Yaklaşık 3 hafta önce bakan da açıkladı. PCR pozitif çıkanların yüzde 87’si hasta. aşı yok yani aşı yaptırmak için en iyi zaman geldiğimiz mevsimin hala yaz olduğu, insanların hala memleketlerinde bağ veya bahçede oldukları eylül-ekim ayları çünkü eylül-ekim geldiğinde biz herkes bilir ki özellikle metro şehirlerde hatta küçük kasabalarda özellikle şehir merkezlerinde yoğunlaşmaktadır.Bölgesel merkezler yoğunlaşmaktadır.Merkezlere tatil beldelerinden, yazlık evlerden, üzüm bağlarından insanlar gelmektedir, b . გაიხ Okullarımızı kapat, üniversitelerimizi aç. Bu bir süre daha devam edecek, bir çok kişi toplandıkça havalar soğuduğu için camlar açılmayacak. “Bu riskler nedeniyle en iyi çözüm aşı olmaktır” dedi.

Bu zamana kadar aşılar yapılmasaydı bu rakamların kat kat artacağını elbette söyleyebiliriz” dedi.

Atlanan aşı dozlarının tamamlanmasının da hayati önem taşıdığını kaydeden Prof. Olhan, “Bugün tez yok, vatandaşlarımız ne dozda eksik olursa olsun aşı yaptırmayanlar var. Bence bu vatandaşlarımız bir an önce gelip aşı olmalı. giriş yapın. “Aşı hemen çıkıyor, biliyorsunuz. Bu vatandaşlarımızın gidip aşılarını olmaları gerekiyor.” Üçüncü doz aşıya ihtiyacı olanlar var. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız 50 yaşın üzerindedir. Ayrıca tereddüt etmeden hemen gidip aşılarını yaptırmalıdırlar. Dünyaya baktığımızda, aşılı kişilerin koronavirüs nedeniyle çok daha az ciddi hastalık ve ölüm yaşadıklarını görüyoruz. elbette. “Aslında bizim vakalarımızın yaklaşık bir haftadır 19-20 binler grubunda olduğunu söylemek gerekiyor. Biz Ağustos’u genel olarak 20-25 bin gibi rakamlarla geçirdik. Aslında bu rakamlar şu anki durumda. saflık bu kadar çok temas ettiğinde ve hepimiz gördüğümüzde “Ayrıca çok fazla kullanılmıyor. Onlar sayesinde bunu bilmemiz gerekiyor. Tabii bu zamana kadar aşılar yapılmasaydı bu sayıların kat kat artacağını söyleyebiliriz. “dedi.

“Tam aşılı vatandaşlarımızın sayısını yüzde 80’e çıkarırsak, Delta seçeneği bu seviyede olsa bile prevalansın daha düşük olacağı söylenebilir.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Nechmi İlhan, Delta varyantının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yayılması konusunda uyarıda bulundu. İlhan dedi ki:

“Tam aşılı vatandaşlarımızın yüzde 80’ini arttırırsak, Delta seçeneği bu seviyede olsa bile prevalansın daha az olacağı söylenebilir. Çünkü bir şey var, biliyorsunuz ki aşılı insanların bir aşısı var. daha hafif bir hastalık.Daha hafif bir enfeksiyona sahip oldukları için viral yükleri ve çevreye yayılmaları daha azdır.Belki aşılananlar arasında bile korona virüsüne yakalananlar olmuştur ve aşı olan kişiler varsa temasları olsa dahi, çok hafif bir zaman geçirebilir ya da fark etmeyebilirler.Fakat bu süreçte aşısız vatandaşlar her zaman daha fazla etkilenecektir.Elbette hastalar arasında koronavirüse yakalananlar da olabilir.Fakat aşının asıl etkisi önlem almaktır. ciddi hastalık, hastaneye yatışları azaltmak, vatandaşları korumak ve sağlık sistemini bloke etmekten kaçınmak. Ver., Geçen yıl bu zamanlar aşı yoktu. Ko 2020 baharının sonlarında. Geçen yıl verileri aşılama oranları iyi olan ülkelerle karşılaştırdığımızda Hollanda, İngiltere gibi aşılama oranları iyi olan ülkelerde Delta varyantına bağlı ölümlerin bile daha düşük olduğunu görüyoruz. Ancak aşılamanın iyi düzeyde olmadığı Asya ülkelerinde özellikle Hindistan ve Nepal gibi yerlerde hem orijinal virüsten hem de deltadan birçok kişinin öldüğünü görüyoruz.

İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:
İlhan Bilim Kurulu Üyesi:

Kaynak: Haber Ajansı / Utku Şimşek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu