Ekonomi

Borcu olanlar dikkat! Yapılandırma başvurusu için son 4 gün

73 7326 sayılı Bazı Koşulların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerinin uygulanmasına ilişkin başvuru süresi ve birinci taksit ödeme süresi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bir ay uzatıldı. Bu kapsamda Yeniden Yapılandırma Kanunundan yararlanmak isteyenlerin 30 Eylül Perşembe günü mesai bitimine kadar ilgili vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir. Mükellefler düzenlemeye büyük ilgi gösterdi. 4 milyon 760 bin vergi mükellefi yasadan yararlanmak için vergi hizmetlerine başvurdu. Bu kapsamda dün itibarıyla 119 milyar 266 milyon lira alacak yeniden yapılandırıldı ve bu alacak hacmine göre 9 milyar 405 milyon lira tahsil edildi.

Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi www.gib.gov.tr ​​veya e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden, vergi dairesine gidilerek veya posta yolu ile yapılabilir. Kanun kapsamında vergi ve prim borçları başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşuna borçlu olunan bazı borçlara ilişkin cezalar kaldırılarak yenilenecek ve taksit ödeme imkanı sağlanacak. Ayrıca, dava aşamasında olan borç alacakları, uyuşmazlıkların çözümü için yapılandırılabilir ve ödenebilir.

Yetkililer, vatandaşların son birkaç günü beklemeden başvuru yapmalarının avantajlı olduğunu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mükelleflerin ve çalışanların elektronik ortamda başvuru yapmalarının daha sağlıklı olacağını söylüyor. Vergi dairelerinde. Öte yandan yetkililer, son başvuru tarihini uzatmanın yasal bir imkanının olmadığını hatırlattı.

Yönetmelik kapsamında peşin ve ilk taksit ödemeleri için son tarih 1 Kasım 2021’dir. İkinci kısım da 30 Kasım 2021’e kadar ödenmelidir. Yeniden yapılandırılan borçların Cumhurbaşkanı kararı ile ilk taksit veya peşin olarak ödenebileceği süre de 1 aya uzatıldı. Buna göre vergi dairelerine başvuran ve borcu yapılandırılan mükelleflerin nakit ödemeye karar vermeleri halinde ilk taksitini 1 Kasım 2021 tarihine kadar ödemeleri gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) ilk taksit ödemesi en geç 30 Kasım 2021 tarihinde yapılacaktır. Yeniden yapılandırılan borcun 1 Kasım 2021 tarihine kadar nakden ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90 indirim ve fiili idari para cezalarının yüzde 25’i oranında indirim yapılacaktır. Ödemeler, interaktif vergi servisi aracılığıyla veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla kredi veya banka kartı ile yapılabilir.

444420 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Daireleri ile SGK’nın borçlarına ilave olarak Ticaret Bakanlığı Gümrük Müdürlükleri, İl Özel İdareleri, Belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Daireleri’nin borçlarına ilave olarak . , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler ve Borçlular Yeminli Mali Müşavirler Odası, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Mühendis ve Mimarlar Derneği, Türkiye Hukukçular ve Mimarlar Odası Şehircilik Bakanlığı ve 7366 sayılı Kanun kapsamındaki Türkiye Veteriner Hekimler Derneği’dir. Başvuru ve ilk taksit ödeme vadeleri 1 aya uzatıldı.

Yetkililer, 4420 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile başvuru ve ilk taksit ödeme süresinin 1 ay uzatıldığını, ancak yasanın ödeme süresinin uzatılmasına izin vermemesi nedeniyle diğer taksit ödeme süresinin değiştirilmeyeceğini söyledi. Diğer taksitlerle ve kanun çerçevesinde borçlarını yeniden yapılandıran vatandaşların bu konuya dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yangın veya sel sonucu mücbir sebep ilan edilen bir yerde bulunan borçluların da 7326 sayılı Kanun’dan yararlanabilmeleri için 30 Eylül Perşembe günü mesai bitimine kadar bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Mücbir sebep sona erdikten sonra ödenecektir. Cumhurbaşkanlığı Kararı # 4419 ile durum.

Borçlular dikkatli olsun!  Yapılandırma programı için son 4 gün

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Mesut Şahin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu