Gündem

Böyle düğün konvoyu görülmedi…300 yıllık çanları görenler şaşkına döndü

Ben böyle bir düğün konvoyu görmedim.

Böylece Düğün Konvoy bakmadı… 300 yıllık çanları görenler şaşırdı

Bursa’da bebek arabası ile sünnet makinesi

Sünnet vagonu, kendi gözleriyle baktığı 300 yıllık tarihi bir koyunun çanlarıyla süslendi.

Bursa – Bursa Keles Dedeler köyünde bir sünnet konvoyunda çanlarla süslenmiş. Araba Seyirciyi şaşırttı. Sünnet camiasını örgütleyen Abidin Demir’in arkadaşları, sünnet makinesini asırlık koyun çanlarıyla süsledi ve şaşırdı.

6 yıl önce çalıştığı fabrikadaki işinden ayrılarak Dedeler köyüne yerleşen ve hayvancılık yapmaya karar veren Abidin Demir, çocukların sünneti için dernek kurdu. Atalarının mesleği olan hayvancılığa geri dönen Demir, bölgede özel bir topluluk kurdu. Demir’i çocukluğundan beri izlediği dedikodu denilen koyun çanlarını çıkararak şaşırtan arkadaşları, topluluğa ayrı bir eğlence kattı. Dedesinden miras kalan chochina’yı gören Abidin Demir, zanzorlarla süslenmiş arabayı sallayan arkadaşlarına, “Çochinleri sallamayın” dedi.

Rati Abidin’in güneşine benziyor

Çocukluğundan beri bu çanlara ilgi duyan ve ellerinde 200-300 yıllık çanları olduğunu söyleyen arkadaşları, “Abidin köyde küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor. Biz bu arabayı onun için yaptık. Bu çanlar ona değer. Güneş ışığı onları evde tuttu. Biz “Gidip bulduk. İsmail amcamızdan izin aldık. Aramalar Abidin’e ait.” Çok kıymetli. Biz de böyle bir sürpriz hazırladık. Eskiden olduğu gibi köylerde düğünler pek sık yapılmaz. Çobana hatırlatmak için böyle bir makine hazırladık. Köşede harika bir görseldi. Sığırların öldüğü bir dönemde bu sürprizle harika bir şey sunmaya çalışıyorduk. “

Dernek sahibi Abidin Demir’i böyle bir sürpriz beklemektedir. HaberlerSen olduğunu ifade ederek, “Bu çanları evde göreceğim. 200 yıllık ve 300 yıllık çanlar var. Bu çanlar asırlık. Bu çanlar benim gözümde paha biçilemez” dedi.

Çanların asırlık olduğunu ve atalarından miras olarak sakladığını söyleyen Baba İsmail Demir, şunları söyledi: Haberlerben yoktum. Arkadaşlarına telefon ettim. Teşekkürler, çok hoş bir sürpriz hazırlamışlar. çok memnun kaldım. Keçiyi Abidin’in arkadaşlarına da verdim” dedi.

Ben böyle düğün konvoyu görmedim... 300 yıllık çanları gören görenler şaşırdı
Ben böyle düğün konvoyu görmedim... 300 yıllık çanları gören görenler şaşırdı
Ben böyle düğün konvoyu görmedim... 300 yıllık çanları gören görenler şaşırdı
Ben böyle düğün konvoyu görmedim... 300 yıllık çanları görenler hayrete düştü

Kaynak: Newslaş Haber Ajansı / Ahmet Aslan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu