Teknoloji

Çarpıcı pandemi tespiti: ‘Çocuklarda otizm spektrum bozukluğu çok artmaya başladı’

ᲞAndemi Dönem en çok çocukları etkiler. Çocuk sağlığı Ve hastalık uzmanı Dr. Bahar Kara Deniz“Pandemi sırasında otizm spektrum bozukluklarının sayısı keskin bir şekilde arttı. Buzdağının görünen kısmı yaşlı, kronik hastalarımıza görünürken, buzdağının görünmeyen kısmında çocuklarımız var. Pandemi çocukları olarak bahsederken yıllar sonra etkilerini göreceğiz. Ailelerin bu dönemde yardım almasını şiddetle tavsiye ediyorum” dedi.

Pandemi döneminin en çok çocukları etkilediğine dikkat çeken çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Pınar Karadeniz, “Pandemi döneminde otizm spektrum bozukluklarının sayısı keskin bir şekilde arttı. Buzdağının görünen kısmı yaşlı, kronik hastalarımıza görünürken, buzdağının görünmeyen kısmında çocuklarımız var. Pandemi çocukları olarak bahsederken yıllar sonra etkilerini göreceğiz. Ailelerin bu dönemde yardım almasını şiddetle tavsiye ediyorum” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Karadeniz, “Pandemi döneminde otizm spektrum bozukluklarının sayısı dramatik bir şekilde arttı.

Buzdağının görünen kısmı yaşlı, kronik hastalarımıza görünürken, buzdağının görünmeyen kısmında çocuklarımız var. Pandemi çocukları olarak bahsederken yıllar sonra etkilerini göreceğiz. Bu dönemde aileler çocuklarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmiyorlarsa kesinlikle yardım almalarını tavsiye ederim. ”

Keşmir Belediyesi, Livy Hospital ve Boston Children’s Hospital iş birliği ile çocukluk hastalıkları ve ergenlik çağındaki çocukların bilinçlendirilmesi amacıyla “Aile Çalıştayları ve Çocuk Hastalıklarında İnovasyon Üzerine Uluslararası Web Seminerleri” düzenlendi. 7 Eylül’de başlayan seminerlerle aileler çocuk sağlığı ve hastalıkları hakkında uzman hekimlere bilgi veriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Karadeniz vatandaşları bilgilendirdi ve merak edilen soruları yanıtladı.

“Otizm spektrum bozukluklarının sayısı çok arttı”

Çocukluk pandemisi sırasında yaşanan sorunlara değinen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Pınar Karadeniz, “Pandemiden hem bedenen hem de ruhen ve sosyal olarak en çok etkilenen çocuklar çocuklardı. Okula gidemediler, bedenen ekranlara bağımlı kaldılar. Hareket edemiyorlardı, omurga rahatsızlıkları, obezite gibi sorunlar ortaya çıktı. Otizm Spektrum bozukluklarının sayısı önemli ölçüde artmıştır. Evde kaldıkları için yalnızlaştılar, birey oldular. Ekrana aşırı maruz kalmanın bu hasta grubu üzerinde büyük etkisi oldu. Eğitim ihtiyacı olan bazı çocuklar gidemedi. Çocukların rutin izlenmesi aslında başarısız oldu, buzdağının görünen kısmı yaşlı kronik hastalarımıza benzese de, buzdağının görünmeyen kısmında çocuklarımız var. Bunun sonuçlarını yıllar içinde, yıllar içinde göreceğiz. Yıllar sonra pandemi çocukları konuşulacak. Okul sadece bir eğitim yeri değil, aynı zamanda çocuğun sosyalleştiği ve bireysel olması için gerekli bir kurumdur.

“Asıl soru, ebeveynlerin çocuklarını okula göndermeye hazır olup olmadığıdır”

Çevrimiçi eğitim sürecinin ardından yüz yüze eğitime geçişte çocukların ve ailelerinin yansımalarını değerlendiren Ph.D. Karadeniz, “Maskelerin kullanımına ve çıkarılmasına özen gösteriyoruz. Çocuklarımıza kesinlikle doğru kullanımı anlatacağız, eğitim ve öğretimlerinin devam etmesini sağlayacağız. Çocuklar psikolojik olarak okula hazır, veliler çocuklarını okula göndermeye hazır mı? , bu gerçek bir soru. Çocuklar okula gitmek istiyor. Bir aile kaygıyı azaltabiliyorsa, çocuk üzerinde daha az etkisi olabilir, çocukla düzgün iletişim kurabilir ve pandemiyi doğru açıklayabilirse çocuklar Okula gitmeye hazır.Çocuklar okulda sosyalleşebilir, bu bir tehlike değil.Bilinmeyen bir durum; okula gidecek, hastalanacak ya da bize bulaştıracak, bu kaygı çok fazlaysa ve günlük fonksiyonlarımızı etkiliyorsa şiddetli , ailelere bu konuda yardım almalarını tavsiye ediyorum. Bu dönemde çocuklarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmiyorlarsa kesinlikle yardım almalarını tavsiye ediyorum. Çocuklar için kurallar zaten çocuktur. Uygular” dedi. o.

“Ailelerin çocuklarına ödül, ceza ve tehdit almasını asla tavsiye etmiyoruz”

Ailelerin çocukları için ödül ya da ceza ile bir şeyler yapmaya çalışmasının doğru olmadığını vurgulayan Karadeniz, “Akranları onları tehdit ettiğinde anne babalarının ne hissettiğini bir düşünün, çocuklarına davransınlar. Aynı yol. “Şu anda bu etkinlik için herhangi bir tehdit, ödül veya ceza yok. Ailelerin çocukları için ödül, ceza ve tehdit almasını asla tavsiye etmiyoruz.”

Katılımcıların çocukların ve gençlerin sağlığı ile ilgili sorularını yanıtlayacağı 24 farklı konu başlığında gerçekleştirilecek seminerler, bugünkü etkinliklerin ardından sona erecek.

Hasibe Karadağ – Emre Baba

Pandeminin şaşırtıcı tespiti:

Pandeminin şaşırtıcı tespiti:

Pandeminin şaşırtıcı tespiti: Pandeminin şaşırtıcı tespiti:

Haber ajansı lashlas – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu