Ekonomi

Çiftliğindeki 100 koyun oldu 800

İSTANBUL (İHA) – İstanbulUzun yıllar ticaret ve işletmecilik yaptıktan sonra Romanov koyunculuk işine giren Sakaryalı fanrfan Boz, UkraynaTürkiye’den getirilen koyunların ortaya çıkması için gün sayar. Bose, 100 koyunla başladığı çiftlikteki kuzu sayısının 800’e çıkacağını söyledi. Bose, “Bu karlı yatırımı vatandaşlara tavsiye ediyorum. Bu işi hem ülkeme hem de ülkeme karlı olsun diye yapıyorum. benim milletim.”

Ticaret ve işletmecilik yaptıktan sonra yaklaşık 30 yıldır İstanbul’un Sakarya Kotsal ilçesinde Romanov Koyun Çiftliği’ni kuran İrfan Bose, Mermer bölgesinde Romanov koyunu üretimine başlayan ilk isimlerden biri. Yaklaşık 5 yıl önce Kocaali ilçesinde çiftlik kuran Bose, ilk olarak Ukrayna’dan 100 Romanov koyunu, 95 dişi ve 5 koç satın aldı. Bose, yılda iki kez doğuran ve her seferinde beş yavru doğuran Romanov koyunu yetiştirmeye devam ediyor. Adeta bir koyun makinesi olan Romanov koyun üreticisi İrfan Bose, bölgeye hayvancılığın kurulmasının yanı sıra ülkeye de katkı sağlamayı hedefliyor.

İrfan Boz, Corona virüsü sonrası Ukrayna’ya gidip kontrollü ithalatla koyunları iade etmekten mutluluk duyduklarını ve ülke içinde seyahat ve geliş ile ilgili sorunlar nedeniyle ihracata yeniden başladıklarını kaydetti. Başından beri 100 koyunla başlayan Bose, şimdi üreyecek koyun sayısıyla birlikte sayının 800’e ulaşması bekleniyor.

“Umarım doğumdan itibaren koyun sayısı 800 olur”

Koronavirüs nedeniyle bir buçuk yıldır koyun beklediklerini kaydeden Bose, “Koyunlarımızı yeni getirdik” dedi. Koyunları az önce kendi imkân ve şartlarıyla getirdik. Koyunlarımızın hepsi hamile ve bazıları yolda doğurdu. Doğum 1 hafta, mümkünse 10 gün sonra başlayacak. Birkaç ay içinde kuzular burada dolacak. İnşallah 700-800 hayvanımız olur” dedi.

“Güneş bu hayvanın üzerinde parlamamalı”

Koyun yetiştiriciliği hakkında bilgi veren İrfan Boz, ” TürkiyeBu hayvan Türkiye’nin her ikliminde yetişebilir. Çünkü bu hayvanın yaşadığı yer 6 ay kış 6 ay yaz. Ama ne yaz ne de kış Türkiye gibi değil. Bu hayvan soğuk iklim hayvanıdır. Bu hayvanı alırlar ve genellikle taca yerleştirirler. Örneğin bizim de bir ahırımız ve ahırımız var ama burada gölge çok önemli. Yazın güneş bu hayvana kolay kolay çarpmamalıdır. “Hayvanı sevdiğin sürece huzurlu olur. Değilse yine de yapamazsın” dedi.

“Hayvanlara şefkat ve sevgiyle bakıyorsunuz”

Koyunlardan istenilen mahsulü almaya odaklanan Bose, “Bu hayvan insana benziyor, bu hayvan sabah 6’da kalkıyor, hayvana tüm yemeği sabah 6’da veriyorsunuz. Bu hayvan sabah 9’a kadar kuru mama yiyor. Bir örnek vereceğim, bu koyunlar için en iyi yem budur. Yoncadır, hayvan hamiledir, içinde bebek vardır, süt yapar. Hayvan saat 9’da gider, çimenler 11-12 yaşına kadar hala yeşildir ve saat 12’den sonra uyumak ve dinlenmek için ahıra döner. Saat 4’te hayvan tekrar ahırdan çıkıyor ve akşama kadar hayvanı yeşilliklerde ağırlayacaksınız. Hayvan henüz akşam namazına yaklaşırken, beslenmeleri olacaktır. Bebek doğduktan sonra kesinlikle hayvana içirmeyeceksiniz. Koşarız, ortalama 2 veya 3 diyor ve kârı düşünüyoruz. Bu hayvandan verim alabilmek için bunu yapmanız gerekiyor. Bebeği doğduğunda dışarıda kurutur ve temizlersiniz, aşısını yaparsınız. Anne de annedir, hayvana anne gözüyle bakılmaz. Sonuçta koyun üretiminde 1 ila 4 Romanov alıyorsunuz. Bu hayvana sağlıklı bir şekilde bakar, sıcaktan ve soğuktan korursanız hayvan size verim verecektir. Çayırda koştuğum insanlar arasında bir söz vardır.

“Ukrayna’dan koyun alıyoruz”

Boz, “Romanov koyunu yetiştirmek isteyen arkadaşlarımıza öneri ve tavsiyem, gerçek Romanov koyunu üreten bir çiftlikte Romanov koyunu satın almaları olmalıdır. Romanov koyunu üretmek isteyen arkadaşlar bu koyunları başka pazarlardan veya pazarlardan almamalıdır. Çiftliği kendi gözleriyle görsünler, geçilmemeli ve çeşitliliği bozulmamalı. Ukrayna’dan ayrılıyoruz, gerçek bir Romanov koyunu buluyoruz. Daha sonra tüm aşılarını yapıyoruz ve iki kontrolden sonra çiftliğimize hamile bırakıyoruz. Ve işte buradayız. “Hiçbir melezleme yapmadan, hiç koyun eklemeden üretime başlıyoruz. Bunu Türkiye’de üretim yapmak isteyenleri ve mağdur olanları uyarmak için söylüyorum.”

“Başarılı yatırım, vatandaşlara tavsiye ederim”

Boz, Romanov koyununun diğer koyunlara göre daha lezzetli olduğunu ve kokusuz bir cins olduğunu sözlerine ekledi. 100 koyun ve sayı 800’e çıkarıldı. “Allah dilersem az önce getirdiğim 300 koyunluk güzel bir sürü yaratırım. Bu karlı yatırımı vatandaşlara tavsiye ediyorum. Bunu hem ülkeme hem de milletime kazanç sağlamak için yapıyorum.” dedi.

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu