Ekonomi

Çimento devi Lafarge’ın, DEAŞ’ı Fransa istihbaratının bilgisi dahilinde finanse ettiğini kanıtlayan belgelere ulaşıldı

DEAŞ’ın da aralarında bulunduğu terör örgütlerine Suriye’de faaliyetlerini sürdürdüğü için onur verecek olan Fransız çimento devi Lafarge ile ilgili yeni belgeler geldi. Belgeler, Lafarge’ın DEAŞ ile ilişkisi hakkında Fransız iç, dış ve askeri istihbarat servislerini sürekli bilgilendirdiğini ve ilişkinin Fransız devletinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini gösteriyor. Fransız istihbaratı, ilişkinin kurulduğunu kabul etti.

Anadolu Ajansı (AA) Hakkında SuriyeFaaliyetlerini yürütmek için DEAŞ’ta“İnsanlığa karşı suçlara iştirak” suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Laparge’ın fidyeyi ödediği gerekçesiyle gözaltına alındığını gösteren belgeler elde etti. Lafarge’ın ilişki ağı, Suriye terör örgütleriyle işbirliği ve faaliyetlerini yürütmek için yaptığı görüşmeler bölgeden. Haberler Parayı satın almak için kullanan Fransız istihbarat teşkilatlarının şirketi bunun kendi suçları olduğu konusunda uyarmadığı da belgelerde yer aldı.

Etkileşim 2014’te başladı

Fransız devletine ait belgeler, şirket Lafarge ile Fransız istihbarat servisi arasındaki ilişkinin, şirketin güvenlik direktörü Jean-Claude Weillard’ın Ocak ayında İçişleri Bakanlığı’nın istihbarat adresine yazdığı bir e-postayla başladığını gösteriyor. 22, 2014

Bir şirket sözcüsü Weillard, bir e-postada Lafarge’ın Suriye’de hâlâ aktif olduğunu ve çalışmalarına devam etmek için “yerel aktörler” ile bir ilişki kurması gerektiğini söyledi. Güvenlik müdürü, istihbarat servisine yöneticilerinin ve çalışanlarının ne kadar risk altında olduğunu sordu ve medyada olumsuz yer aldıklarını kaydetti. Laparge’a yanıt veren bir istihbarat görevlisi, durumu tartışmak üzere ona tarihi bildirdi.

Şirket, Suriye’de bilgi kaynaklarına sahip olduğunu kabul ediyor

Laparge-terör örgütü ilişkisi skandaldır Fransa 18 Kasım 2018’de AM 02 kod adlı bir istihbarat görevlisi mahkemede ifade verdi. Açıklamaya göre görevli, Lafarge’ın Suriye’deki bilgilerinin kaynağı olduğunu kabul etti. İstihbarat görevlisi yargıca Fransız gizli servislerinin Lafarge fabrikasını nasıl kullandığını anlattı.

Silahlı gruplara çimento gönderildi

Protokolde, istihbarat görevlisi DEAŞ’ı dışlamadı ve 2012-2014’te Lafarge’ın tüm Suriye silahlı gruplarına (Nusra Cephesi dahil) çimento gönderdiğini söyledi. İstihbarat ajanı mahkemeye verdiği demeçte, “Lafarge’ın devam eden çalışmalarından yararlanarak duruma tamamen fırsatçı bir şekilde yaklaştık.” Dedim. DEAŞ’a yapılan çimento sevkiyatının detayları, 1 Eylül 2014 tarihinde Lafarge Güvenlik Müdürü Weillard ile Fransa İçişleri Bakanlığı arasında yapılan bir istihbarat yazışmasında ele alındı.

Fransız istihbaratı kullanıldı: “DAEŞ çimentosu hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?” Lafarge’ın o dönemde bir terör örgütüyle olan ilişkisinden Fransız devletinin sorumlu olduğu yönündeki açıklamasından. HaberlerAçıkça dar görünüyor.

30’dan fazla röportaj

Lafarge ile Fransız iç, dış ve askeri istihbarat teşkilatları arasında sadece 2013 ve 2014 yıllarında 30’dan fazla görüşme yapılması dikkat çekicidir. DEAŞ’ın sağladığı çimentoyla ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine karşı güçlü sığınaklar ve tüneller inşa ettiği biliniyor.

Bulunan bilgiler Fransız zekasına iletildi

Şirketin güvenlik şefi Weillard, Laparge’ın terör örgütlerini finanse ederek insanlığa karşı suç işlemekle suçlandığı 30 Kasım 2017’de polise ifade verdi. AA’nın elde ettiği bir kayda göre Weillard, ifade sırasında yaptığı her şey için Fransız hükümetini ve istihbarat servislerini suçluyor. HaberlerDar olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu. Açıklamanın eklerinde, Lafarge’ın saha yöneticisi görüşme bilgileri, sahada gelişen koşullar ve aldığı duygularla ilgili belgeler yer aldı.

Weillard’ın çatışmaların ve silahlı grupların askeri dengesine ilişkin saha bilgilerini Fransız istihbaratına aktardığı açıktı. Bu notlardan birinde, Ekim 2013’te Weillard tarafından “Fransız Dış İstihbaratına (DGSE) Gönderildi” el yazısıyla yazılmış bir not bulundu.

Sağlanan malzeme ve yakıt

2016 yılında Fransa’da Lafarge, Suriye iç savaşını haraç ödeyerek terör örgütü DEAŞ’a sponsor oldu. Haberler Yayınlanan. Fransız basınına göre şirket, Suriye’nin Chelebay bölgesinde faaliyetlerini sürdüren DEAŞ’ı onurlandırmanın yanı sıra örgütten malzeme ve yakıt sağladı.

suçlamalara karşı

Şirket, 2017 yılında Suriye’de silahlı gruplara fabrika açmaları için para ödediğini kabul etmesine rağmen, “insanlığa karşı suçlarda ortaklık” iddialarını reddetti.

Soruşturma başlatılan şirketin 8 yöneticisi terörü finanse etmek ve insanlığa karşı suçlarda işbirliği yapmakla suçlandı. Şirketin Haziran 2018’de açtığı “insanlığa karşı suçlara iştirak” suçlaması, Kasım 2019’da düştü.

bir karar bekliyorum

İddianamenin iptaline yanıt veren STK’lar, konuyu Fransız Yargıtay’ına taşıdı. Fransa Yüksek Mahkemesi’nin bugün Lafarge’ın DEAŞ’lı teröristleri finanse etmekle suçlanan insanlığa karşı suçlara ortak olmakla suçlanmasının önünü açacak veya kapatacak bir karar vermesi bekleniyor.

Çimento devi Lafarge'ın DEAŞ'ı Fransız istihbaratıyla finanse ettiğini kanıtlayan belgeler bulundu

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu