Sağlık

Çocuğunuza okula uyum süreci için 1 ay süre tanıyın

Çocukların yüz yüze eğitime başlar başlamaz okula uyum sağlamakta zorlanabileceğini söylüyor. Dr Leila Ezgi Tugen, “Anksiyete bulaşıcıdır ve ailelerin covid-19 ile ilgili endişeleri çocuğun okula gitme motivasyonunu azaltabilir. Okulla uyum süreci olarak yaklaşık bir ay kadar” dedi.

Medipolis Üniversitesi Pendik Hastanenin Çocuk Psikiyatrisi ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı. Leila Ezgi Tugen, yaklaşık 1,5 yıl sonra yeniden başlayan yüz yüze okula uyum sürecinde ele alınması gereken konuları anlattı. Dr. Tugen’e göre bir geçmiş, çocukların sosyal gelişimleri evdeyken bozuluyor. Kişinin sosyal ilişkiler edindiği ve fiziksel hareket ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortamdır. ᲤRuh sağlığı “Sorunun büyüdüğünü gördük” dedi.

Endişelerinizi çocuğunuzla paylaşmayın

Bu dönemde hem çocukların hem de ailelerinin okula gitme konusunda endişe duymasının normal olduğunu kaydetti. Dr. Tugen, “Okul uyum süreciyle ilgili zorlukları sıralayacak olursak, öncelikle koronavirüs hala devam ediyor ve ailelerin covid-19 ile ilgili endişeleri var, örneğin:“ Çocuklar okulda önlem alacak mı, olur mu? maske olmak? Düzenli kullanım, hijyen kurallarına uyulacak mı? Kaygının bulaşıcı olduğunu ve uzun süredir okula gitmeyen çocukların şefkatli anne babalarının okula gitme motivasyonlarını kaybedeceğini biliyoruz. Uzun süredir okula gitmeyen çocuklar uyku düzenini bozmakta ve sabah erken kalkmanın zorluğu okula uyum sağlamalarını olumsuz etkilemektedir. Tanıdık olmayan ortamlar ve insanlar bazı çocukları duygusal olarak zorlaştırabilir. Ruh sağlığı sorunları olan çocuklar okula uyum sağlamakta daha fazla zorluk çekebilirler. “Örneğin, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlükleri çocukların derslere yönelik kaygılarını artırabilir. Özellikle küçük çocuklarda aileden ayrılma kaygısı hizmetçi reddinin ana nedenlerinden biridir” dedi.

4 dersle okula daha kolay uyum

Son Dr. Leila Ezgi Tugen, okula uyum sağlamakta güçlük çekmesi durumunda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Veliler olarak koronavirüs ile ilgili endişelerimizin normal olduğunu bize bildirin, önlemler ve destek hakkında okuldan bilgi alın ve işbirliği yapın. Hem veli hem de öğretmenler yaklaşık 1 aylık bir süreyi okula uyum süreci olarak düşünmeli. akademik bir yükten ziyade çocukların okuldaki motivasyonlarını artırmak.Aileler uyku, yemek, oyun, ders ve aile ile vakit geçirmek gibi günlük rutinlerini değiştirmelidir.Rutin, hafta sonları bile rutinde çok fazla ihlal olmamalıdır. , kurallar katı değil net olmalı.Ev ortamı okul rutinine göre düzenlenmeli, çanta giydirme ve ekipman çocukla birlikte yapılmalıdır. , Ama 1 aydan fazla yapıyorsanız İhtiyaç duyulması veya okula gidilmesi durumunda mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristinden yardım alınması gerekmektedir. ”

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu