Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400 restine Biden’dan tek cümlelik yorum: Bu konuları çoktan geçtik

ABD Başkanı Joe Biden hafta sonu tatilini bitirip Beyaz Saray’a ayak bastığında kendisine sorulan ilk sorulardan biri Türkiye oldu. ABD Başkanı’na CBS’ye verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan ikinci parti S-400 satın aldığına ilişkin açıklaması soruldu.

Biden, Beyaz Saray’ın bahçesinde kalabalık bir gazeteci grubuyla yaptığı görüşmede S-400 konusunda “geçtik” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine ilişkin soruya, “Türkiye’yi her düzeyde ve her fırsatta S-400 sistemine el koymaması ve Rusya’dan ek askeri malzeme almaması konusunda uyarıyoruz” dedi.

ABD’nin Türkiye’nin S-400 alımına yönelik tutumuna ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müdahale edemez. Bana vatansever vermezseniz, savunma için alacağım savunma sistemine müdahale edemezsiniz. Bakın, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bu konuda çok iyi bir fikir ortaya attı, bir açıklama yaptı: “Müdahale edemiyoruz, ortaklarımız kim, nereden ve kaç sistem alıyor.” “Bu kim? Stoltenberg, NATO Genel Sekreteri. İşte gerçek ortaya çıktı. Kimse özür dilememeli. Şunu söyleyeceğim: Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Eğer Türkiye kendi güvenlik riskini göze alamazsa, acaba başka biri meseleleri kendi ellerine alacak mı diye merak ediyorum.” dedi.

“Yani, yine de yeni bir S-400 partisi alacak mısınız?” Bununla ilgili sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde savunma sistemleri açısından hangi ülkeden aldığımıza kimse karışamaz. Onun kararına kimse karışamaz” dedi. “Cevap ‘evet’ gibi görünüyor.”

olgun Kızıltepe

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Haberleri kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu