Ekonomi

Deve sütü üretimini artırmaya yönelik eğitim verildi

AKDENİZ, MERSİN (AA) – entelektüel“verir”Akdeniz “Havzada Deve Sütü Üretimi, İşlenmesi ve Tüketiminin Artırılması Projesi” kapsamında deve üreticilerine süt üretimini artırmaya yönelik eğitimler verildi.

ispanya Tarım Gıda ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü, Fransa, Almanya, İtalya, Hırvatistan, Cezayir, Kanarya Adaları ve TürkiyeKatıldığı proje için İnzirlieva Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenlendi.

Fransız Uluslararası Tarım ve Kalkınma İşbirliği Enstitüsü Üyesi Prof. Bernard Faye deve sütünün potansiyeli, süte uyum sağlama ve süt verimini artırma konularında sunumlar yaptı.

Al Farabi Kazakistan Ulusal Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü Prof. Dr. Gukhar Konuspaeva, süt ve deve sütü depolama sistemlerinde hijyen konusunda da bilgiler paylaştı.

Aynı zamanda deve yetiştiricisi olan İncilova Belediye Başkanı Aitekin Kaya, gazetecilere verdiği demeçte, 25 dişi devesi olduğunu ve bir devenin ortalama 2-8 litre süt verdiğini söyledi.

Dişi develerin Türkiye’ye getirilmesi için girişimde bulunacaklarını anlatan Kaya, “Avrupa’da deve sütü yetiştirmek için deve çiftlikleri kuruluyor. 30 yıl içinde deve sütüne talebin artacağını düşünüyorlar. Deve sütünü Türkiye’ye tanıtacağız. “Birlikte. Toplantılarla bu sorunu aşmak istiyoruz.”

Türkiye Proje Koordinatörü ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Atakan Kochi, ADÜ Beslenme Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim üyesi Selda Bulka ve deve üreticileri katıldı.

Deve sütü üretimini artırmak için eğitim yapıldı

Deve sütü üretimini artırmak için eğitim verildi

Deve sütü üretimini artırmak için eğitim yapıldıDeve sütü üretimini artırmak için eğitim yapıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu