Ekonomi

Devletten destek aldı, bin dönüm arazi üzerine ektiği bademlerin hasadına başladı

Alaziğ ilçesinde bin hektarlık alanda badem hasadı başladı.

Alaziğ ilçesinde bin hektarlık alanda badem hasadı başladı. Hasat Bu dönem 45 kişinin ekmek kaynağı olmasına rağmen kuraklık nedeniyle bademlerin önceki yıllara göre daha küçük olduğu söyleniyor.

Yaklaşık 13 bin dekar alanda 3 bin tonun üzerinde badem üretiminin yapıldığı Elazığ’da en büyük üretim 7 bin dekar ile Ain ilçesinde gerçekleşiyor. Badem üretimi için gelişmiş bir bölgede yaşayan Alaatin Yazıcı, devletten fidan ve fidan da sağlıyor. Kredi Destek alındı. Alınan desteklerle Ferragenes ve Ferraduel çeşitleri Şenpınar Mahalleri’nde 1.000 hektarlık alana 37.000 badem ağacı dikti. Badem hasadına başlayan Yazıcı, bu yıl kuraklık nedeniyle bademin gelişmediğini ve hasat sırasında 45 kişiyi istihdam ettiğini söyledi.

“Bademlerimiz geç çiçek açtığı için erken donlardan kendilerini korurlar”

Alaatin Yazıcı, bahçede badem hasadının başladığını belirterek, “Toplam 1.100 hektar bahçemiz var. Badem yetiştirmeye 2011 yılında başladık ve o tarihten bu yana. Kireçli topraktan dolayı badem dikmeye karar verdik. Bölgemizde. Başladık. önce bağ, sonra badem.” İş kurduk. İnsanlarımız bademlerin tırlara yüklendiğini görünce yola çıktı. Bademleri geç ektiğimizde erken donlardan korurlar. Verimlilik açısından iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz” dedi.

“Hasat 30-35 günde bitiyor”

Yazaki, geçen yıla göre şu anda büyük bir fark olmadığını ancak bu yıl kuraklık nedeniyle bademlerin küçük olduğunu belirterek, “Yaklaşık 8 aydır bu bölgeye yağmur yağmadı. Saat 13:30’du. Yemek yedik. 14:30’dan itibaren onları Amerika’dan ithal edilen bademler maalesef badem fiyatlarını belirliyor.Amerika’da badem yetiştiricileri çok ciddi bir teşvik alıyor.Fiyatlar 2 senedir aynı geçen sene aynı ama fiyatlar değişmedi henüz belli değil.Her zaman 6 çalışanımız var.Hasat zamanında yaklaşık 45 kişiyi getiriyoruz teknoloji topluyoruz. Ki’nin yardımıyla. Hasat yaklaşık 30-35 gün içinde sona erer. Burada bademleri topladıktan sonra kabuklarını alıp kurutup paketleyip müşterilere teslim ediyoruz” dedi.

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu