Sağlık

Diyabet hastalığı ETÜ laboratuvarlarında incelenecek

Erzurum Teknik Üniversitesi ETÜ öğretim üyesi tarafından geliştirilen Diyabet Tedavi Projesi, TÜBİTAK 1001 Bilim ve Teknoloji Araştırma Projesi Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

ETÜ tarafından yapılan açıklamada, Bilim Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Eğitmen, üyesi Vehpi Yıldırım’ın hazırladığı projenin TÜBİTAK’tan destek alma hakkının olduğunu söyledi.

Geliştirilen proje ile insülin-glikoz dinamikleri ve diyabet gelişimi üzerine B-hücreleri arasındaki iletişim kanallarının ve bu bağlantı kanalları arasındaki çift yönlü ilişkinin matematiksel modeller kullanılarak analiz edilmesinin planlandığı kaydedildi. Ve laboratuvar ortamında model sonuçlarını test etmek için laboratuvar deneyleri yoluyla.

Proje Koordinatörü Dr. Öğretim üyesi Yıldırım, insülin direnci ve buna bağlı olarak diyabetin en sık görülen metabolik hastalıklar olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

insülin Diyabetin salgısının bozulması sonucu ortaya çıkan metabolik ve kardiyovasküler riskler ülkemiz halk sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu hastalık, ülkemiz ekonomisinin tedavi maliyetlerine ve iş gücü kayıplarına yılda 9 milyar dolardan fazla harcama yapmasına neden oluyor. Bu nedenle diyabet geliştirme, önleme ve tedavi etme potansiyel yöntemlerine yönelik araştırmaların arttırılması, ülkemizin halk sağlığı ve ekonomisi için büyük önem taşımaktadır.

ETÜ laboratuvarlarında birçok soruna yönelik arayışların sürdüğünü kaydeden Yıldırım, insan hayatını olumsuz etkileyen diyabete çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ve potansiyel tedavi yöntemleri arayışlarına katkı sağlamaya devam ettiklerini sözlerine ekledi. Geliştirdikleri proje.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu