Teknoloji

Diyetisyen Kübra Tekay: “Yağlar ölçülü tüketilirse kilo aldırmaz, kilonun korunmasına yardımcı olur”

Diyetisyen Kabra Tekai: “Yağları ölçülü tüketirseniz kilo almanıza neden olmaz, kilo vermenize yardımcı olurlar” diyor günlük enerjinin yaklaşık yüzde 30’u yağdır. “Karbonhidratlara gelince, …

Beslenme Uzmanı Kabra Tekai: “Yağları ölçülü tüketirseniz kilo aldırmaz, kiloyu korumaya yardımcı olurlar”

ELAZIĞ – Medical Park, günlük enerjinizin yaklaşık yüzde 30’unun yağ olduğunu iddia ediyor Elazığ Hastanede beslenme uzmanı olan Kabra Tekai, “Karbonhidratlar gibi ölçülü ve doğru yağlar kilo alımına neden olmaz. Aksine iştahı kontrol ettikleri için kilo kontrolüne yardımcı olurlar. Yağlar da vitaminleri erittikleri için önemlidir. vücut tarafından emilimi.”

Karbonhidratlar ve yağlar hakkında bize bilgi veren ve tüketilen yağların dost mu düşman mı olduğunun bilinmesinin önemli olduğunu söyleyen Elazığ Hastanesi Beslenme Uzmanı Kabra Tekai, “Ve yağlı yiyecekler de doğru kaynaklardan geliyor. aslında kilo vermenize yardımcı olmuyorlar, kilonuzu korumanıza yardımcı oluyorlar.”Ayrıca yağlar vitaminleri eritip vücudun onları emmesini sağladığı için çok önemlidir.”

Enerjinin yüzde 30’u yağdan gelmeli

Beslenme uzmanı Kabra Tekayi, günlük enerjilerinin yaklaşık yüzde 30’unun yağlardan gelmesini istediklerini söyledi. Zeytinyağı pahalı, kullanamıyorum. Yarım zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zeytinyağı bizim için çok değerli bir omega-3 kaynağı” dedi.

“Kalori önemliyse, bağışıklık için yeşil zeytinleri seçin – siyah zeytin”

Kalp sağlığı ve kardiyovasküler bütünlük için EPA’nın, göz sağlığı ve beyin zihinsel gelişimi için DHA omega-3 kaynaklarının alt gruplar olduğunu söyleyen Tekai, “zeytinyağı, balık, fındık, chia tohumu, keten tohumu ve avokadoya ek olarak. Çok değerli omega-3 kaynakları. Özellikle kanserden ve kadın sağlığından korunmak için avokadoyu yavaş yavaş sofralarımıza eklememiz gerekiyor. Salatalara, çorbalara ve yoğurtlara chia tohumlarını ekleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Chia tohumları pahalıdır derseniz keten tohumlarını çorbalarda, yoğurtlarda ve salatalarda daha uygun fiyata tüketebilirsiniz. Zeytini de çok iyi bir yağ grubu gıdası olarak biliyoruz. Kalorisi ile ilgileniyorsanız yeşil zeytini öneriyoruz ama bağışıklık için daha iyi olmasını istiyorsanız siyah zeytini öneriyoruz” dedi.

“Çiğ fındık tadını çıkarın”

Çiğ kuruyemişlerin çiğ halde ölçülü yenmesi gerektiğini öne süren Tekai, “Doktorunuz yasaklamadıkça her gün yumurta yemenizi tavsiye ederiz. Bu nedenle çok fazla kullanılmazlar. Yağ kullanımını tavsiye etmiyoruz. Saklama koşulları” bizim için de çok önemli.Sıcaklık, solar oksidasyon veya solunuma neden olan bu yağların bizim için plastikten bir farkı yok.Fırından uzak tutmanız için tereyağı gibi katı yağ gruplarını dolaplarınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.Size tavsiye ederim “trans h yok” ifadesini aramak için Paketlenmiş gıdalardayım ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmış ürünlerin ve fast food ürünlerinin tüketimini azaltın. Gelişmekte olan ve büyümekte olan çocuklarınız varsa, yarı yağlı veya yağsız ürünleri kullanmanızı önermiyoruz. Doktorunuz bunu yazmadıysa veya obezite gibi bir sorununuz yoksa veya bir hastalığınız yoksa az yağlı süt ve süt ürünleri kullanmanızı öneririz.

Diyetisyen Kabra Tekai:
Diyetisyen Kabra Tekai:
Diyetisyen Kabra Tekai:
Diyetisyen Kabra Tekai:

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Ahmet Mukahid Kantarcioღlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu