Sağlık

DOÇ. DR. SAVAŞÇI: KIRMIZI ALARM VERMEYE BAŞLADIK

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Ümit Savaşi, koronavirüs vaka sayısının son 15 günde 3-5 kat arttığını belirterek, “Son 15 gündür hastanede yatan ve yoğun tedaviye ihtiyacı olan hastalarımız var.

Bulaşıcı hastalıklar ve klinik Mikrobiyoloji Uzman Doç. Emit Savashchi, son 15 günde koronavirüs bulaşan kişi sayısının 3-5 kat arttığını belirterek, “Son 15 gündür hastanede yatan ve yoğun tedaviye ihtiyacı olan hastalarımız var. Bunun üzerine kırmızı alarma geçtik. Uyarı.” Savashchi, 40 yaşın altındaki vakaların çok yoğun olduğunu, 65 yaş üstü kişilerde kaydettiğini söyledi.

Gülhan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emit Savashchi artan koronavirüs insidansı hakkında VerilmişO konuştu. Özellikle son 15 günde vaka sayısında çok ciddi artış olduğunu kaydeden Savaşççı, “Geçmiş dönemde hafif poliklinik vakalarımız vardı; Bu ciddi; Bunu buradan anlayabiliriz. Bunun birinci öncelikli nedeni, halen aşı olmak istemeyen ve aşı yaptırmayan insanlarımızın olmasıdır. Aslında, bir ailedeki ebeveynler aşı oluyor, 21 yaşındaki oğulları aşı olmuyor. Ailesi çok gergin, çocuğu hastaneye yatırdık ve genel durumu kötüydü. “İki doz inaktive aşı hastalanmaya ve yoğun bakım ünitesine girmeye başladı” dedi.

“Kırmızı alarm vermeye başladık”

Savashi, davalarının neredeyse tamamının delta varyantları olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Maalesef vakalarımızın neredeyse tamamını Delta varyantı olarak değerlendirebiliriz. Bulaşma riski biraz daha yüksek, inaktif aşılara karşı korunma oranları ise biraz daha düşük. Vaka sayısı arttıkça yoğun bakım ihtiyacımız da artıyor. Yoğun. Var. bakımda ciddi bir artış.Son 15 günde 3-5 kat arttı.Aynı zamanda poliklinik takibi yaptığımızda hafif vakalar biraz daha ılımlı ve ciddi hale geldi.Bu nedenle kırmızı alarma geçtik.Yaz dönemi, personel, sağlık 2 yıldır işçiler “Yorgun hissetmeye başladık. İnsanlarımız yutkunmaya başladı. En büyük tehlike, aşı olanlar arasında kendini çok güvende hisseden bir kitlenin başlamış olmasıdır. ”

Okul Servisi Uyarısı

Okul açarken uyulması gereken kurallara dikkat çeken Savashi, “Özellikle yavrularımız aileleri ile birlikte okul açmayı dört gözle bekliyor. Okullarda yoğunluk olacak ve koğuşlar olacak. Yavrularımızı korumak istiyorsak ilk önce Önceliğimiz ailelerimize aşı yaptırmaktır.Ailelerimiz aşılı olsa bile maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeli ve çocuklarına bunu öğretmeliler.Öğretmenlerimiz ve okul yönetimimiz bu konuda çok ciddi önlemler alıyor.Ayrıca hizmet de öyle görünüyor. biraz riskli İş yerinde maddi kayıplar İçmemeliler Mümkünse doğal havalandırma dediğimiz pencereler klima ile değil güvenli bir şekilde açılmalıdır. Uzun. “Ama buradaki asıl şey aşılamadır” dedi.

‘Çocuk vakası arttı’

Aşının önemine değinen Savashi, “Sabaha kadar izlediğimiz hastalarda görüyoruz; anneler babalar bu konuda çok gergin, çocuklarını kontrol edemiyorlar, ‘kazanamayız gençleri takip ediyoruz’ diyorlar. hastalar. Çocuk vakaları da arttı. 12 yaşına kadar yavrularımızı aşılayabiliriz. 12 yaşın altındaki çocukları korumak istiyorsak, halkın bağışıklığını artırmalıyız. Birbiriyle iletişim kurmayı seven bir toplumuz. Bu nedenle kurallara dikkat edemeyiz. “Aşılarımızı yapmalıyız” dedi.

Bağlantı.  DR Warrior: Kırmızı alarm almaya başladık
Bağlantı.  DR Warrior: Kırmızı alarm almaya başladık
Bağlantı.  DR Warrior: Kırmızı alarm almaya başladık
Bağlantı.  DR Warrior: Kırmızı alarm almaya başladık

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu