Sağlık

Doktor, aşı karşıtı kişiyi aşı olmaya böyle ikna etti

– Böylece doktor aşı karşıtını aşı için ikna etti. Vatandaş, …

– Böylece doktor aşı karşıtını aşı için ikna etti

Samsun’da bir doktor, mRNA aşısının hücre olduğunu iddia eden bir vatandaşa aşının faydalarını ve yarım saat çalışmanın prensibini anlattı.

SAMSUN – Samsun, doktor, aşı karşıtı ve ‘biyoteknoloji Aşısının hücre olduğunu iddia eden bir vatandaşı, virüs ve aşıların insan vücudu üzerindeki etkilerinin resmini çizerek ikna etti ve Biontech aşısının elde edilmesinde önemli rol oynadı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen aşı noktalarında aşı çalışmaları devam etmektedir. İlk doz aşılamada maviye dönen Samsun’da ikinci doz aşı oranını artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Atatürk şehir merkezindeki aşı noktasına gelen bir vatandaş, “Biontech aşısı bir hücredir ve bu nedenle aşı olmak istemediğini” söyledi. Samsun İl Sağlık Aşı Ekibi Koordinatörü Dr. 35 yaşındaki Hasan Odabaş adlı Nurettin Erol Uyar, aşı karşıtlarına anlaşma teklifinde bulundu ve birbirlerini ikna etmek için tartışma teklif etti.

Hassan Odabaş neden aşı olmak istemediğini sordu, Dr. Nurettin Erol Uyar, “Biontech aşısı ile insan vücuduna hücreler enjekte edilir” yanıtını aldı. Bunun doğru olmadığını söylüyor Doktor. Uyar, Hassan Odabaşı’na mRNA ve inaktive aşının çalışma prensibini ve faydalarını yarım saat boyunca aşıya karşı anlattı. Elinde tuttuğu kağıda insan vücudunun “Cin Ali” şeklinde boyandığını söyleyen Dr. Uyar ayrıca virüsü, virüsün bağlı olduğu protezleri, mRNA aşısının ne işe yaradığını, üretilen antikoru ve diğer faktörleri de çizerek anlattı.

Yarım saatlik tartışmanın ardından aşıyı kabul eden ve Biontech olacak olan Hassan Odabaş, bu kez de aşı formlarını doldururken görevli doktor ve hemşirelere aynı rahatsızlığı dile getirdi. Doktorlar ve hemşireler, 3. doz Biontech aşısı olduklarını ve elektronik nabız uygulamasından Biontech olduklarını gösterdikten sonra, Hassan Odabash ikna oldu ve aşı oldu. Odabash, aşı olmaktan korktuğu için aşı koltuğunda doktorlarla sohbet etti. Görüşme sırasında aşı olan ve bunu anlayamayan Odabaş, aşının korkulacak bir şey olmadığını ve ille de kendisine zarar vermediğini söyleyerek herkesi aşı olmaya davet etti.

Aşı karşıtı gençleri rahatlatmak için yarım bir resim çizerek aşının faydalarını anlattı.

Samsun Sağlık Müdürlüğü aşı ekiplerinin koordinatörü Dr., “Biontech aşısının hücre olduğunu” iddia eden genci nasıl ikna ettiğini anlatıyor. Nurettin Erol Uyar, “Arkadaşımızın aşı konusunda çekinceleri vardı. Bizimle paylaştı. Birçok vatandaşımıza aşı noktalarında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü salgınla ilgili elimizdeki tek silah bu. Bu silahı kullanmalıyız. Hem de. Arkadaşımız aşı konusunda çekince yaptığında bununla ilgili olarak onu ikna etme imkanım var” diye konuştu. Ona bir soru sorduğumu söyledim, cevabını istedim. Bana soracağını ve cevaplayacağımı söyledim. Kendimizi bu şekilde ikna etmek istedik. Biontech (mRNA) aşısını neden yapmak istemediğini sorduğumda, ‘Bu aşı bir hücre, yani hücre. aşı olmak istemediğini söyledi. Ben de bu aşının aslında hücre olmadığını belirttim ve açıklayacağım.”

Kağıda resim çizerek aşının ne yaptığını ve virüsün aşısız insan vücudundaki etkilerini açıklayan Dr. Uyar, “Kağıda bir resim çizdim ve mRNA aşılarının aslında bir hücreden olmadığını açıkladım ve bunu doğruluyorum. Biyolojiden de bildiğiniz gibi hücre çekirdeğinde genetik kodumuz var. şeklinde bir ifade var. mRNA aşısında RNA hücre içermez dedim ben de bu rakamı çizdim bu RNA vücudumuza girdikten sonra virüsün vücudumuza tutunmak için kullandığı bazı çıkıntılar var bağışıklık sistemi ve bağışıklık sistemimiz üzerinde sistem antikorlar üretir. Ona virüs geldiğinde bu antikorların virüsü öldürdüğünü ve COVID-19’a yakalanmayacağını söyledim. Buna biraz ikna oldu ama başka bir aşı yapmak istediğini söyledi. Nasıl olduğunu anlattım. inaktif ve inaktif aşının yanı sıra mRNA aşısı olmayan başka bir aşıdır. Çalışmalarda mRNA aşısının mevcut varyant virüslere karşı daha koruyucu olduğunu belirtmiştim. Yine de son kararı kendisinin vermesinin uygun olacağına karar verdik. Arkadaşımız kararını verdi ve MRNA aşısını yapmak istediğini söyledi. “MRNA aşısı ile aşı noktamızı terk etti” dedi.

“Doktor, emin olmak için DNA’da bir resim çizmemizi söyledi”

Aşı olmayı düşünmediğini ancak doktorun resim çizerek aşının önemini anlattığını ve ikna olduğunu söyleyen 35 yaşındaki Hassan Odabaş, “Aşı konusunda çok ön yargılıydım. Özellikle Biontech aşısını duyan insanlardan çok etkilendim. aşıyı tercih etmem. Daha sonra bunu aşı yerindeki doktorlarla paylaştım. Doktor bana bir açıklama yaptı ve mantıklı geldi. Tüm sağlık personelinin Biontech aşısı olduğunu duyunca aşı olmaya karar verdim. Emin olmak için doktor, mRNA aşısının DNA’mız aracılığıyla nasıl çalıştığını açıkladı. “DNA her şeyi söyledi. Ben de iğneden korkuyorum. Yine de aşı olduğumu bile hissetmedim. Umarım bir endişemiz olmaz. Aşıdan sonra kolum ağrıyor sandım. “Sonuçta korunmak için aşı olmak gerekiyor. Eşim her yabancı ülkenin vatandaşı.” 6 aydır eşimi göremiyorum. Ameliyattan sonra ikinci bir doz almaktan korkmuyorum ve kesinlikle korkmuyorum. ”

Aşının korkulacak bir şey olmadığını ve önlem alınmaması gerektiğini vurgulayan Odabaş, kendisine bakan doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederek aşı noktasından ayrıldı.

Böylece doktor aşı olmayan kişiyi aşı olmaya ikna etti.
Böylece doktor aşı olmayan kişiyi aşı olmaya ikna etti.
Böylece doktor aşı olmayan kişiyi aşı olmaya ikna etti.
Böylece doktor aşı olmayan kişiyi aşı olmaya ikna etti.

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Erdi Demur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu