Teknoloji

Doktor Oytun Erbaş: Hamilelikte tuzlu ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi otizm yapıyor

Haberler.com’un YouTube kanalına konuk olan Doç. Dr. Oitun Erbash, otizmli çocuklar hakkında inanılmaz açıklamalarda bulundu. Otizmin anne karnında başladığını söyleyen Erbaş, anne adaylarını uyardı ve “Tuz İran, soda ve konserve içecekler otizme neden olur” dedi.

Deneysel Tıp Uzmanı Doç. doktor Oitun Erbaş, HaberlerNihal Gülbaş’ın sorularını .com YouTube kanalına konuk olarak yanıtladı. Otizm Hamilelikle ilgili bilinmeyenleri anlatan Erbaş, hamilelikte neler yapılması ve nelerin tüketilmemesi gerektiğini anlattı.

“Yumurta kalpleri bir kadın tarafından yenmeli”

Anne adaylarının hamilelik döneminde olabildiğince doğal beslenmeleri gerektiğini savunan Erbaş, “Rahimdeki enfeksiyon, hava kirliliği, sigara, ilaç ve ağrı kesiciler otizme neden oluyor. Ben tüm çocukların değil otizme yatkın çocukların aşılanmasına karşıyım. Şu anda otizm tanı testi yok ama 5-10 yıl içinde her yer otizmle dolu olacak. Kolin otizm için çok iyidir. Yumurta sarısı ve fındıkta bulunur. Yumurta sarısı anne karnında yenmelidir. “

“Tuzlu gaz otizme neden oluyor”

“Hamilelikte tuzlu şeyler yememeliler. Tuzlu süt otizme neden oluyor. Yoğurt ve tuz birleşince zehirli oluyor. Otizmde böyle bir şey var. Ayrı ayrı yendiğinde hiçbir şey olmuyor ama birleşince zehirli oluyor. Soda ve konserve içecekler” otizme neden olur.Bol su için..Hamilelikte doğal beslenme..“Gerekli”.

Hamilelere tavsiyelerde bulunan Erbaş, “Günde 2-3 yumurta yemeliler. Egzersiz yapmalılar. Obezite sırasında hamile kalmamalılar. Hamilelikten 6 ay önce anne ve babalarının aldıkları alkol bile onları etkiliyor.

Dr. Oitun Erbaş: Hamilelikte tuzlu ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi otizme neden oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu