Sağlık

Dr. Boz: “Pandemi tedbirleri sayesinde başka hastalıklarda azalma oldu”

Bose: “Pandemi Önlemleriyle Azaltılan Diğer Hastalıklar” Kişisel 100. Yul Samanda Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı. Muhsin Boz, pandemi sürecinde alınan önlemler sayesinde diğer hastalıkların azaldığını söyledi.

Dr.Bose: “ᲞAndemi Alınan önlemler sayesinde diğer hastalıklarda azalma oldu.

HATAY – 100. Yıla Özel Hazine Hastane Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhsin Boz, pandemi sürecinde alınan önlemler sayesinde diğer hastalıkların da azaldığını söyledi.

Dr. Boz yaptığı açıklamada, pandemi döneminde insanların son zamanlarda bir kendini tatmin duygusu yaşadığını ve bunun nedeninin insanların çok fazla evde kalması ve sıkılmasından kaynaklandığını kaydetti. Boz, “Yaz ayları daha sosyal aylar. Özellikle hasta olanlar sosyal mesafe gibi bazı özelliklere odaklanmaya başladı. El hijyenine dikkat etmeye başladılar. Aşı olanlar da öyle davranıyor. Hastalığı atlatanlar da öyle oluyor. herkesin bildiği gibi virüs mutasyona uğruyor. Delta artık biz buna mutant diyoruz. Bu mutant ilk virüse göre yüzde 50 daha bulaşıcı yani bir buçuk kat daha fazla bulaşıyor. nezle veya grip.Yakalanan kişi hiçbir şekilde koroner enfeksiyonu düşünmez.Boğaz ağrısı, hırıltı, terleme, ateş gibi bazı şikayetleri vardır.

“Toplum aşılanmalı”

Koronavirüsle mücadele kapsamında halkın aşılanması gerektiğini vurgulayan Dr. Boz, “Toplumda bağışıklığın iyi olması için tüm aşıların yapılması gerekiyor. İki doz Synovac alan kişilere önerimiz üçüncü dozdur.

Biontech aşısını almak için. Bu hastalığı olan kişilerin de en az bir doz Biontech alması gerekir. Ama herkes aşı olmalı” dedi.

Son günlerde vaka sayısının arttığını söyleyen Dr. Bose, el temizliği, maskeleme, mesafe ve hijyenin yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Önlemler sayesinde diğer hastalıklar da azaldı”

Pandemi döneminde alınan önlemler sayesinde diğer hastalıkların da azaldığını söyleyen Dr. Boz, “Bu sayede diğer bulaşıcı hastalıklarda azalma oldu. Dizanteri, tifo ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi diğer hastalıklarda da azalma gördük. Bu azalma tabii ki el hijyeni ve dikkat nedeniyle oldu. Sosyal mesafe. Bu önlemler her zaman alınmalıdır.” “Bizi Covid-19’dan ve diğer bulaşıcı hastalıklardan koruyacaktır” dedi.

Dr.
Dr.
Dr.
Dr.

Kaynak: Newslas Haber Ajansı / Alican Gümüş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu