Teknoloji

Düğün yapamadılar, aşı yaptılar

Evlenemediler, evliliklerini 8 ay erteleyen sağlık çiftine aşı yaptılar, “Önemli olan insanımız, sağlığımız” “Aşıları olana kadar çalışmaya devam edeceğiz” Koronaya karşı birlikte çalışan sağlık çalışanı çift virüs Sonra pandemi nedeniyle.

Evlenemediler, aşı oldular

Evliliklerini 8 ay erteleyen çift, “Önemli olan halkımızın, bizim sağlığımız” dedi.

“Aşıları olana kadar çalışmaya devam edeceğiz”

Bir sağlık çifti korona virüsüne karşı birlikte çalışıyor

BİR İstanbul – ᲞAndemi Evlilik nedeniyle 8 ay sonra evlenebilen Hemşire Damla ve Ahmet Bıçak, nikahın ardından Covid-19 ile mücadele için görevlerine devam etti. Kimi zaman yoğun bakımda, kimi zaman aşı çalışmalarında bulunan çift, “Düğünü bile feda ederdik, halkımızın sağlığını, kendi sağlığımızı. Zaman zaman o hastanedeyken işe gelirdim. “Gelmelerine ve aşı olmalarına izin verildiği sürece” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde hemşirelik eğitimi alan 25 yaşındaki Ahmet ve Damla Bıçak çifti mezun olduktan sonra göreve başladı. Damla hemşire İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura’da Şehir HastanesiAhmet Bıçak, Bursa Şehir Hastanesi’ne atanınca çift farklı illerde göreve başladı. Bir süre sonra evlenme kararı alan çift, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde eş olarak birlikte çalışmaya başladı. Ancak dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı görevlerini sürdüren çift, nikahın üzerinden yaklaşık 8 ay sonra nikah masasına oturabildi. Temmuz ayında yapacakları nikahtan çok mutlu olan çift, düğünlerinde pandemi kurallarına da dikkat etti.

Sağlık çifti herkesi aşıya çağırdı

Evlendikten sonra tekrar değişmeye başlayan çiftler bazen aynı hastanede aşı çalışmalarına katılırlar. Bazen biri sabah, diğeri akşam çalışır. Çiftler, vardiyalarının uyuşmadığı hastanede kaldıkları günlerde birbirlerine yardım ederler. Salgınla birlikte mücadele eden Damla Bichak çifti, eşine de aşı yaptırdı. En önemli şeyin her zaman sağlık olduğunu kaydeden ikili, düğünleri ertelemelerine rağmen görevlerini çok sıcak bir şekilde yerine getirdiklerini ve herkesi aşıya davet ettiklerini kaydetti.

“Aşıları olana kadar çalışmaya devam edeceğiz”

Pandemi döneminde eşiyle aynı hastanede kalan ve evliliğini ertelemek zorunda kalan Hemşire Ahmet Bıçak, “Düğün yapmaya karar verdik ama Covid’in tekrarlama oranının yüksek olması nedeniyle düğün yapamadık, düğünümüzü ertelemek zorunda kaldık. Kapatma işlemi ile ev hesabı piyasaya uymadı. Hep çöpe attık. zorundayız. İzinlerimiz çoktan kapanmıştı. Bu yüzden bir süreliğine taşıdık. Son olarak, aşının etkisi ile vaka sayısı biraz azaldı. Sonuç olarak, Temmuz ayında evlendik. Düğünümüzde başarısız olduk, bu süreçte kendimize de aşı yaptırdık. Birlikte birçok kişiye aşı yaptık. Kadın eş. Aşı çalışmalarına birlikte katıldık. Kocam Covid için çalıştı ve ben Covid Yoğun Bakım Ünitesinde çalıştım. O zamanlar Covid olan arkadaşlarımız vardı, onları izliyorduk, yer geldi, çok uzun süre görüşemedik. Herkesi aşı olmaya davet ediyoruz. Mutlaka aşılarını yaptırın, yine buradayız. Onlar gelip aşılarını yaptırana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Sağlık ordusu olarak burada her zaman hazırız” dedi.

“İşi olmadığında işe giderim”

Eşiyle aynı hastanedeki vardiyalarla ilgili konuşan Hemşire Ahmet Bıçak, “Mesela bir gün gündüz çalışıyorum, saat beşte çıkıyorum” dedi. Gittiğimde işe geliyorum. Hastanede 5-10 dakika konuştuğumuz zamanlar oluyor. Yöneticilerimiz sayesinde bizi birlikte çalışmaya da zorladılar. Düğünümüze gittik, sabrettik, çalıştık. Sanki bir çiftmişsiniz gibi tepkiler alıyoruz” dedi.

“Düğünü feda edeceğiz, asıl mesele sağlığımız”

Hastanede eşiyle birlikte çalışması istenen hemşire Damla Bichak, “Aynı hastanede çalışıyoruz. Diğer arkadaşlara göre bu konuda şanslıyız. Vb. Burada tabii bir pandemi ile mücadele ediyoruz. Biz de bir şeyler feda ettik pandemi olduğu için birilerinin feda edilmesi gerekiyordu. Devam ediyorum 24. Mesela eşim saat beşte çıkıyor, yevmiyeci oluyor, ertesi gün ”dönüyor” gündüz. Tatildeyim. 3-4 günde denk gelmediğimizde oluyor bu. Mutluluğunuzu ertelememek, salgınla mücadele etmek, bu salgını bitirmek için halkımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Eşime de 2 doz aşı yaptırdım. “

(HK- MB-ÖFA

Evlenemediler, aşı oldular
Evlenemediler, aşı oldular
Evlenemediler, aşı oldular
Evlenemediler, aşı oldular

Kaynak: Newslaş Haber Ajansı / Hasibe Karadağ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu