Sağlık

Dünya Bankasından ilaç sıkıntısı çeken Lübnan’a 25 milyon dolarlık destek

İlaç sektörünün ana krizinin sağlık alanında kullanılacağı Lübnan’a Dünya Bankası’nın 25 milyon dolar ayıracağı söyleniyor.

Dünya Bankası, ilaç endüstrisinde büyük bir kriz olduğunu söyledi. Lübnan25 milyon sağlık için kullanılacak dolar tahsis edilecek

Lübnan Haberler NNA haber ajansına göre, Lübnan Sağlık Bakanı Hamed Hassan, Hizbullah ve Emel hareketinin başkent Beyrut’ta düzenlediği ve birçok bölgenin belediye başkanlarının katıldığı bir toplantıda açıklama yaptı.

Hassan, “Dünya Bankası ve uluslararası kuruluşların güvenini kazandık. Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların satın alınması ve bu ilaçların herkesin kullanımına sunulması için 25 milyon dolar tahsis edilecek.” Dedim.

Sağlık Bakanı, söz konusu miktarın 3 devlet hastanesinin donanımını da içerdiğini söyledi.

Bakan Hassan, vatandaşlara sübvansiyonlarla gerekli ilaçları alabilmeleri için 6 milyon “ilaç kartı” verilmesi için ilaç firmasıyla anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hassan 23 Ağustos’ta ülkenin orta ve güney bölgelerindeki depolarda depolanan tonlarca ilaca el konulduğunu duyurdu.

Lübnan’daki ekonomik kriz ve döviz likiditesi sorunu nedeniyle, 2019’un sonundan bu yana, yakıt ve ilaç gibi temel malzemelerin ithalatında uzun süredir sorun yaşanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gülşen Topçu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu